
Här finns inspiration till framtidens Lövholmen
gröndalBättre stadsdel Köpenhamn? Nä, inte än.
Men likheten är slående. Eller rättare sagt, potentialen för Lövholmen, Hägersten, ja hela Stockholm, är uppenbar.
Bilden ovan visar Papirøen, idag ett street food-mekka och utställningsplats för modern konst med bland annat Yoko Ono. Tänk Hornstulls strand gånger 100.
En vanlig tisdagskväll vimlar det av folk vid kajen med sina hamburgersliders, vegannudlar och allt annat etnisk som kan komma från food trucks. Telefonplan?
Tidigare var Papirøen Köpenhamns motsvarighet till DN:s tryckeri i Akalla. Det vill säga: ett centrum för den lokala pappers- och nyhetsindustrin. Kolsyrafabriken? Färgfabriken?
Bara några hundra meter bort står Köpenhamns stiliga Operahus.
I bakgrunden till första bilden: arkitekten Bjarke Ingels kraftverk som faktiskt ska spela en dubbel roll nu i vinter när den ska invigas som skidbacke med konstgjord snö. Hammarbybacken?
Det har pratats länge om vad som ska göras med Lövholmen i Gröndal. Nobel Center kanske?
Hur som helst, ett besök i Köpenhamn ger många bra tips på hur Lövholmen kan förvandlas till en destination i världsklass.
Vi har redan alla cykelvägar!
Fast inte på samma sätt.
I Köpenhamn behöver man som cyklist inte gnälla på bilister och gående, eller tvärtom. Trafiken är redan uppdelad.
Inte nog med det – det finns ett slags Autobahn genom stan – bara för cyklister. Och med tanke på beskedet om Liljeholmsbadet nyligen… kolla här: ett kallbadhus!
Och The Copenhagen Mall? Ett helt parkeringshus för cyklar. Gallerian i Liljeholmen?
Text och foto: Alex Farnsworth
Tänk om Nobel Center kunde se ut så här och hamna i Gröndal! (Operan i Köpenhamn)
Läs mer:
Mest lästa:
- Polis larmades till ungdomsfest – ”spårat ur”
- 90-åring i Solberga utsatt för bedrägeri i hemmet
- Förslag: 15 radhus kan byggas i Bredäng – ”ett välbehövligt tillskott”
- M: Tråkigt namn på Mälarhöjdens nya park – vi har ett bättre förslag
- Debatt: Dags att sätta stopp för det tomtjobberi som pågår i skymundan
- Händer i helgen 24-26 mars: 24 tips i Hägersten-Älvsjö
Följare 19,5k