Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Personrånen ökar i Hägersten

Publicerad 22:49, 11 mars 2019

På ett år har antalet personrån dubblerats i lokalpolisområde Skärholmen, varav de flesta i Hägersten. Det visar statistik som SVT Veckans brott redovisar på måndagen.

Förra veckan blev tre barn i åldrarna 11-13 år rånade utanför Aspuddens skola, på öppen gata mitt på ljusan dag. Två av barnen blev också slagna i magen i samband med rånen.

Från 11 februari till 10 mars i år skedde 26 personrån, mot 13 samma period förra året.

– Det är en dubblering av antalet rån. Ökningen har skett i hela Hägerstensområdet och på alla tidpunkter, säger David Sund, gruppchef inom Skärholmenpolisen till SVT.

David Sund ingår i en särskild brottsförebyggande grupp som bildats till följd av rånvågen. Gruppen jobbar på bred front på flera olika sätt. Men hittills har polisen inte gripit någon som går att koppla till rånen i Hägersten.

Uppklarningsprocenten av personrån är låg, endast nio procent av personrånen klarades upp 2017.

Det finns flera olika drivkrafter hos gärningsmännen. En är att skaffa sig makt, snarare än att skaffa sig prylar.

Se hela avsnittet av Veckans brott här

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

MEDBORGARFÖRSLAG

Läs om olika förslag som medborgare lämnar in till sin stadsdelsnämnd. Du kan också lämna in ett själv.

Lämna in medborgarförslag
Dagens Fråga

I helgen exploderade en kraftig sprängladdning utanför restaurang Tarantella i Bredäng. Skadorna blev omfattande på lokalen. Hur reagerade du på explosionen?

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

Sam, Axelsberg
– Jag fick ett meddelande från en vän som skickade en bild på den totala förstörelsen. Jag blev chockad! Min vän hade en timme före bomben kommit hem från Marocko och han bor nära restaurangen så han kände explosionen. Och han kände sig helt oskyddad. Jag vet inte om detta kommer upphöra. Men jag har hoppet kvar. 

 Pia, Bredäng 
– Jag såg det på nätet när jag vaknade. Förfärligt, förskräckligt… Man blev glad att ingen skadades.

 

 Lasse, Sätra
– Jag kommer från Sätra så jag läste bara nyheterna. Ska detta aldrig ta slut? Det är synd om de som driver restaurangen. Att de inte får  vara i fred.

 Mats, Telefonplan 
– Jag bor inte här så jag såg detta på nyheterna. Tråkigt att det hände. Det måste ha varit en kraftig smäll för det är ju mycket skador. Det är jättebra att de kommer bygga upp restaurangen igen.  

 

Mohammed, Fruängen
– Vi ska inte behöva gömma oss från sådana hot. Det är organiserat våld. Ibland är jag rädd, framför allt när det gäller mina barn. Att ägaren ska bygga upp restaurangen igen – det är mod! Modigt! Det är så vi bekämpar djävulen.Vi har rätt att leva och vara säkra i samhället. 

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla:  redaktionen@battrestadsdel.se

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Publicerad 12:30, 15 januari 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:alla-casinon-2020
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: