SOL-flicka Sveriges fanbärare i VM
hägersten liljeholmen Publicerad 17:31, 26 april 2017Sandra Karlson som tränar med SOL-flickornas GF har fått äran att bära fanan vid öppningen av VM i cheerleading i Orlando, Florida.
– Sandra är en bra förebild i svenska cheerleadingkretsar, en talangfull atlet och tränare. Hennes atletiska förmåga är ett resultat av hennes passion för sporten, hennes hängivna sportetik och positiva attityd, skriver lagets tränare Nicole Kraumanis och Brant Page i sin nominering.
18-åriga Sandra från Segeltorp har varit med i det mixade landslaget i cherleading i två år. Hon började med gymnastik i SOL-flickornas GF redan som 5-åring, och det var där hon fick lära sig att ”Allt man vill kan man”. År 2009 kom hon med i miniorlaget i cheersektionen.
– Det är hennes fina laganda, positiva attityd och förmåga att kunna peppa andra som fällt utslaget, säger Sari Karlson, mamma och medlem i styrelsen för SOL-flickornas GF.
Den historiska VM-öppningen äger rum på onsdagskvällen, svensk tid, och tävlingarna pågår till och med 28 april. Sverige deltar med ett lag – svenska damlandslaget i cheerleading för juniorer, Team Sweden Junior Allgirl.
Text: Annette Widén
Bild: Privat

Läs mer:
Mest lästa just nu:



















Följare 19,5k