Nytt kvarter växer fram intill Teaterparken – så tycker grannarna om det höga huset
telefonplan Publicerad 20:42, 22 december 2023Området kring Telefonplan fortsätter att utvecklas. HSB håller på att bygga ett helt nytt kvarter och nu börjar det högsta bostadshuset bli klart. Teaterparkens nya granne har nu fått alla sina 17 våningar och nått en höjd på över 50 meter.
Det nya höghuset är det högsta av sammanlagt fyra nya flerfamiljshus och blir ett nytt landmärke för Telefonplan och Hägerstensåsen.
Huset når inte riktigt upp till sammahöjd som det intilliggande “Telefontornet” Colour by Numbers som mäter 72 meter.
Det nya kvarteret får en innegård och en gemensam takterrass. I ena delen av ska dessutom en förskola byggas.
LÄS ÄVEN: Bilder: Publiksuccé när Parkteatern kom till Hägerstensåsen
Grannarna Kerstin och Sara är positiva till att det byggs. Men samtidigt förvånade över höjden på det höga huset.
– Jag är väldigt överraskad att det skulle bli så högt, men bostäder behövs, säger Kerstin.
För Sara har fasaden inte jätteinspirerande uttryck, vilket generellt gäller många nyproduktioner, enligt henne.

Den nya siluetten i olika nivåer som nu vuxit fram ger blandade känslor bland andra grannar i området.
– Jag flyttade till hit 1959 och har sett hur det förändrats. Jag är tveksamt till höjden av just det här huset, men det behövs ju bostäder, säger en granne.
En annan granne som Bättre stadsdel pratar med tycker inte att man tillräckligt tagit hänsyn till området i sig.
– Det blir mer tättbyggt och det känns som om de vill maximera ytan, säger hen och fortsätter:
– Men det blev finare än vad ritningarna visade, som man kunde ta del av innan. Man kommer vänja sig med tiden.

Fyra olika projekt ska fylla området intill Teaterparken. Två av bostadshusen, brf Växeln och brf Dialogen är klara för försäljning. Inflyttningen är planerad till andra kvartalet nästa år och ska pågå därefter ett år.
Totalt är det 217 lägenheter som ska få nya ägare i det högsta huset. Enligt den ansvarige mäklaren Daryoush Delfi, har det rådande marknadsläget en viss påverkan på försäljningen. Det man kan se under den här perioden är att ekonomisk kan det vara tufft att sälja och köpa. Det kan bli en ond cirkel och att kalkylen är svår att få ihop.
– Marknaden är tuff i dagsläget och just nu har vi sålt mer än hälften under första sälj perioden. Men vi ser att intresset för bostäderna är stor hos köparna, berättar han.

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Fint erbjudande nu. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:



















Följare 19,5k