Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Förslag: Ta bort gångvägen vid Trekantsbadet

Publicerad 10:53, 28 maj 2021

Trekantsbadet är populärt med många barnfamiljer som badar och har picknick runt området. Trängseln kan vara stor och rakt genom badplatsen går en gångväg som cyklister, trots cykelförbud, ibland använder, vilket kan göra badarna otrygga.

– Det är alltid cyklister som cyklar fort, man är ju rädd att bli påkörd, säger Mouna Rammo, som besökte stranden när Bättre stadsdel var på plats.

Nu har Aspuddsbon Marica Esentals lämnat in ett medborgarförslag och startat en namninsamling för att bli av med gångvägen.

– Asfalten vid stranden bör rivas upp och ersättas med sand. Alternativt täcks över med jord och sand eller gräs, säger Marica Esentals.

Marica Esentals upplever liksom andra besökare att området känns osäkert på grund av vägen.

– Det är nära ögat många gånger dagligen då cyklister, elsparkcyklar med mera kör rakt igenom massa av barn som rör sig på stranden och gräset. Dessutom ofta i hög hastighet. Det räcker dock även med en lägre hastighet för att skapa nervositet och oro bland barn och föräldrar på stranden. 

Över 200 personer har skrivit på namninsamlingen hittills. Tanken är sedan att den ska mailas till trafikkontoret.

LÄS ÄVEN: Förslag: Flytta cykelbanan vid Trekanten

Trafikkontoret har tagit del av Marica Esentals medborgarförslag och hänvisar till ett tidigare projekt vid Trekanten som avbrutit på grund av protester.

Linda Palo är avdelningschef på Hägersten-Älvsjö stadsförvaltning.

– Vi kommer inte att ta upp det till nämnden som medborgarförslag av två anledningar, dels hade vi ett liknande medborgarförslag uppe för ett par år sedan där vi svarade att vi skulle undersöka möjligheterna att genomföra just detta. Vi har sedan dess haft dialog med trafikkontoret och exploateringskontoret och avvaktat arbetet med den nya cykelbanan längs Lövholmsvägen, skriver Linda Palo som svar på förslaget och fortsätter:

– Tyvärr är det projektet nu avbrutet efter stora protester, och vi får ta ett omtag. Vi är medvetna om problematiken och försöker hitta nya sätt att hantera det i samverkan med trafikkontoret och exploateringskontoret,

Bilden: Trekantsbadet, sommaren 2008. Bild: Holger Ellgaard 

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:alla-casinon-2020
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: