Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Parasto – pärlan som skiner igen

Publicerad 11:06, 21 september 2023

Under tidigt 2010-tal sågs Parasto Sazvar som en stor RnB-talang med en lysande framtid. Bland annat lyftes hon då upp av den väletablerade musikjournalisten Mats Nileskär, som kallade henne för ”Pärlan Parasto”.

Men då slog ångesten och panikattackerna till – och hon tvingades lägga musiken på hyllan. Under de kommande tio åren prioriterade hon att hitta balansen i livet och ta hand om sina barn.

Först år 2021 var Parasto redo att, sakta men säkert, börja skapa musik igen. Nu är hon tillbaka på riktigt. I början av september släppte hon singeln ”Don’t Wanna Be Friends”.
– Det är en härlig känsla! Jag har skapat något och lämnar efter mig något som går att ta på. Mina barn älskar låten, det är egentligen det enda jag bryr mig om, säger Parasto Sazvar när vi möts i Fruktparken vid Trekanten några dagar in i september. Ett intensivt regn sköljer över oss. Hon har med sig ett paraply, och verkar förberedd inför såväl plötsliga väderomslag som livets oanade vägar.

Hon har skrivit, sjungit och spelat in ”Don’t Wanna Be Friends” själv, hemma i lägenheten i Liljeholmen. Produktionen är gjord av Jon Remneus (Dj More10), Gabriel Forsman och Nils Stenberg Rulewski. Parasto berättar att det är en relationslåt. Budskapet: att det är okej att vara permanent arg på någon som sårat en djupt.
– Annars hör man ofta att man ska förlåta för att kunna gå vidare. För en ”people pleaser” som mig så är det stärkande att kunna tillåta sig att inte säga förlåt – och att vara öppet oförlåtande till någon som förtjänar det!

Parasto konstaterar att mycket har förändrats sedan hon var en ung talang. Inte minst när det gäller musikskapandet.
– Kontoret i lägenheten är min inspelningsstudio, och jag använder soffdynor som ljudabsorbent.

Hur är det att göra musik hemma?
– Jag föredrar det här livet jämfört med livet i lyxstudio, som när jag var yngre. Det är så mycket frihet. Det är 100 procent indie – jag gör allting själv, i samarbete med min producent.

Musikscenen i sig är en annan sak som har förändrats. På senare tid har allt fler stjärnor etablerat sig på den svenska RnB-himlen.
– Jag blir bara jätteimponerad av alla! När jag höll på med musik tidigare, innan min paus, då fanns inte så många andra RnB-artister. Det var inte så mycket konkurrens, och jag hade flyt då. Det glädjer mig att RnB och soul har växt i Sverige, och att svenskar levererar så mycket kvalitet ute i världen. Det är en hel generation av supertalanger, det gör mig glad och inspirerad.

JOBBAR PÅ EN EP
Vägen tillbaka till musikscenen har varit lång och mödosam. Parasto uppger att den har präglats av mycket mentalt arbete. Hon konstaterar att det finns många därute som ”dealar” med ångest, och att ångesten ofta är osynlig utåt.
– Jag har behövt hitta mig själv, hur ”klyschigt” det än låter. Nu när jag mår bra så vet jag att jag faktiskt klarar av att vara kreativ i musikskapandet.
Hon utvecklar:
– Jag har fått insikt och självkännedom om mina egna gränser och kapacitet, och jobbar med det istället.

Parastos ångest började år 2013, då hon och hennes man flyttade till Liljeholmen. Hon gick från att vara extrovert och supersocial till att få agorafobi (torgskräck), och hon kämpade sedan i flera år med ångest och panikattacker. Orsaken, enligt henne själv, är att hon under hela sitt liv har varit en ”people pleaser”.
– Man imploderar efter ett tag, om man inte tar tag i sig själv. Under den perioden klarade jag inte av, varken fysiskt eller psykiskt, att skapa musik. Musik gav mig ångest. Det var för mig förknippat med att prestera.

Singeln som släpptes för ett par veckor sedan är bara startskottet. Parasto jobbar just nu på en EP. Hon berättar att det blir ”drömmiga ljudlandskap, Michael Jackson-samplingar och desperata kärleksrop”. EP:n kommer under våren 2024.
– Det har tagit lång, lång tid att komma tillbaka. Jag har fattat nu att livet går i vågor. Man kan inte må bra hela tiden, utan man får surfa på vågorna.

Vilka mål har du med musiken framöver?
– Målet är att göra musik när jag känner för det, utan pressen på att leverera.
Hon lägger till:
– Jag vill prioritera balans mellan jobb, barn och musik, och har förmånen att styra det helt själv. 

Parasto ”Parasto Sazvar” Randa
Gör:
aktuell med nya singeln ”Don’t Wanna Be Friends” (som släpptes den 1 september)
Bor: I Liljeholmen med sin man och deras två barn
Förebilder: D’Angelo, Erykah Badu och Maxwell

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Jim Smith Rehnström

redaktionen@battrestadsdel.se

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

KALENDER

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

Hur långt är vi beredda att flytta för ett jobb?

Regeringen har gett Arbetsförmedlingen i uppdrag att ta fram förslag på ett nytt flyttstöd som kan göra det lättare för arbetslösa att ta jobb i andra delar av landet. Syftet är att fler arbetslösa ska kunna ta ett arbete i regioner där efterfrågan på arbetskraft är hög.

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

Var kan du tänka dig att flytta för att ta ett nytt jobb?

Mattis, Liljeholmen 
– Det skulle vara svårt för jag är rotad här i stan just och jag trivs bra. Men det beror på hur desperat situationen är. Just nu jobbar jag med IT och det finns ganska många jobb i Stockholm.

Emma, Årsta
– Jag vill inte hitta ett nytt jobb för jag tycker jättemycket om det jobb jag har just nu. Om vi hittar en större lägenhet skulle vi tänka oss att flytta. Vi bor i Årsta nu och vi skulle vilja stanna i söder om stan, vi har tittat typ på Farsta eller Hökarängen.

Anna, Spånga
– Jag skulle först och främst tänka vart som helst i Sverige nästan om man tänker så eller var det tänkt att jag skulle tänka i Stockholm eller får jag tänka fritt. För att hitta jobb för att få det att gå runt då skulle jag vara öppen där arbete finns  och avväga att det inte fanns för få människor som bor där. Jag vill vara där det finns lite fler människor som jag kan interagera med.

Tara & Ramona, Bandhagen och Älvsjö 
– Jag skulle vilja flytta till Japan på en gång, Kyoto kanske ute på landet, det är drömmen, säger Tara

– Jag skulle vilja flytta till London eller Chicago för jag trivdes väldigt mycket i Chicago, säger Ramona

Williams, Upplands Bro 
– Jag skulle vilja flytta till Norge för att det är ett land som är mer likt Sverige. Jag har åkt runt i världen men  jag tycker inte om de andra länderna även om  de har fördelar också.

LÄS ÄVEN: Dagens fråga: Är du allergisk mot pollen? Påverkar våren dig på andra sätt?

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla:  redaktionen@battrestadsdel.se

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Publicerad 11:11, 25 april 2026
Annonser
Annonser
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons:

Skapa ett gratis konto eller logga in

Få tillgång till att läsa den här artikeln samt begränsat gratisinnehåll

Ja! Jag vill gärna ta del av nytt innehåll och uppdateringar.