Adventsmys med tipspromenad och must
årstadal Liljeholmskajen Publicerad 09:54, 28 november 2014I morgon är det skyltlördag i Årstadal. Affärerna håller extraöppet och lockar med olika aktiviteter.
I secondhand butiken Refurn på Sjöviksvägen blir det tipspromenad.
– Passa på att titta in, julklapparna du köper här är återvunna och på så sätt sparar du miljön, säger Marie Eriksson, som driver butiken.
Möblerna och de andra sakerna i affären kommer dels från containrar som Refurn har uppställda, dels från olika dödsbon. Butiken ingår i en secondhand-kedja med butiker även i Hammarby sjöstad, Sjärnhov och Solna.
Även andra butiker på Liljeholmskajen har olika erbjudanden under lördagen. Allt från provsmakning av äppelmust till gratis vaxning.
Utanför restaurang Allgott blir det adventssånger med Kvarterskyrkans projektkör, därefter advenstsfika inne i restaurangen.
– Vi samarbetar med företagarna här och de flesta kommer att ha lite adventsmys utanför sina butiker, säger Christina Öjhagen, präst i Kvarterskyrkan.
Mer info här:
Adventssånger
Skyltlördag
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Prisad bartender öppnar kvarterskrog nära Liljeholmsbron
- NOMINERAD: De fixar krog med underhållning i Mälarhöjden
- Tomma lokaler i The Brick: Det ser ju ut som en spökstad
- Extra bussar och tunnelbana till kyrkogårdarna på alla helgons dag
- NOMINERAD. Jimmy – Hägerstens favorittekniker: Så tar du hand om din mobil


















Följare 19,5k