
Gatan med växande entreprenörskraft
mälarhöjdenI Mälarhöjdens centrum har det vuxit fram ett kluster av skönhetssalonger. Men företagarna pratar hellre om samarbete än om konkurrens.
Mälarhöjdens lilla spa har nyligen bytt namn till Joyful living – wellness & beauty center.
I samband med namnbytet breddade salongen sin inriktning. Tidigare var det ett spa, men nu är det ett hälsocenter med en mer holistisk inriktning som inkluderar coaching och QiQong.
– Det är inte bara ansiktsbehandling längre, vi behandlar insidan också, säger Carin von Walden, salongens nya ägare.
Carin har bott i Mälarhöjden i 23 år, i hela sitt vuxna liv, och var tidigare chef inom äldreomsorgen. Nu tar hon första steget som egen företagare.
På Slättgårdsvägen i Mälarhöjdens centrum finns även det populära kafét Nästan hemma med ägaren Dobrila Bubic samt kläd- och inredningsbutiken 2 Plan som drivs av Åsa Söderlund. Förra veckan lanserade 2 plan det egna klädmärket Cashe Design.
Åsa Söderlund på 2 Plan
Joyful Living konkurrerar med två liknande inrättningar på gatan. Dels nyöppnade skönhetssalongen Uniiq som Bättre stadsdel har skrivit om, och dels frisersalongen Hair hos oss.
Men Carin von Walden ser positivt på att det blivit ett skönhetskluster i det lilla centrumet.
– Jag inte ser det inte som en konkurrentsituation utan vill tvärtom gärna samarbeta. Vi gör olika saker inom skönhetsbehandlingar. Det är bara bra med mer kvinnokraft här på gatan.
Text: Adam Ekstrand
Bild: Alex Farnsworth
Läs mer:
Mest lästa:
- Samråd med många synpunkter: Tänk på detta när nya t-banan till Älvsjö planeras
- Krönika: Coronakrisen i Hägersten gör mig till expert att fatta beslut
- Idrottsrörelsen hoppas på nya rekommendationer – även för äldre ungdomar
- Gymnasieelever får återvända till skolan – på deltid
- Barnboksdebut med morfars historier
- Frälsningsarmén öppnar nytt härbärge för EU-migranter i Liljeholmen
Följare 19,5k