Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Nya gymnastikhallen snart klar

Publicerad 18:59, 27 oktober 2018

Bygget av den nya gymnastikhallen vid Mälarhöjdens IP hade en trög start men är nu igång på allvar. Hallen beräknas vara klar i början av nästa år.

När arbetet som påbörjades i september förra året  blev man tvungen att arbeta ett halvår med markarbeten innan själva bygget kom igång, eftersom marken inte hade de bästa förutsättningarna för projektet.

– Nu är det fixat och vi har förstärkt upp bjälklaget efter de förutsättningar som är för marken. Den frågan är nu ur världen, säger Johnny Sanschis på fastighetskontoret till Bygga Stockholm.

Som Bättre stadsdel tidigare rapporterat blir kommer den 2400 kvm stora hallen få två gymnastiksalar, en för artistisk gymnastik och en för truppgymnastik och i anslutning till dessa entré, omklädningsrum och teknikutrymmen.

Exteriören blir en brunröd putsfasad i lättbetong som ska smälta in i den omgivande miljön av tegelfasader Hallen är också tänkt att fungera som ett bullerplank mellan bostäder i Fruängen och den hårt trafikerade E4:an.

Den nya gymnastikhallen är eftertraktad av Stockholms enligt uppgift 1000 unga gymnaster som står i kö för att börja träna.  Den beräknas kosta 80 miljoner kronor, byggherre är fastighetskontoret och byggentreprenör Fastec Sverige AB.

Text: Annette Widén

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

MEDBORGARFÖRSLAG

Läs om olika förslag som medborgare lämnar in till sin stadsdelsnämnd. Du kan också lämna in ett själv.

Lämna in medborgarförslag
Dagens Fråga

I helgen exploderade en kraftig sprängladdning utanför restaurang Tarantella i Bredäng. Skadorna blev omfattande på lokalen. Hur reagerade du på explosionen?

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

Sam, Axelsberg
– Jag fick ett meddelande från en vän som skickade en bild på den totala förstörelsen. Jag blev chockad! Min vän hade en timme före bomben kommit hem från Marocko och han bor nära restaurangen så han kände explosionen. Och han kände sig helt oskyddad. Jag vet inte om detta kommer upphöra. Men jag har hoppet kvar. 

 Pia, Bredäng 
– Jag såg det på nätet när jag vaknade. Förfärligt, förskräckligt… Man blev glad att ingen skadades.

 

 Lasse, Sätra
– Jag kommer från Sätra så jag läste bara nyheterna. Ska detta aldrig ta slut? Det är synd om de som driver restaurangen. Att de inte får  vara i fred.

 Mats, Telefonplan 
– Jag bor inte här så jag såg detta på nyheterna. Tråkigt att det hände. Det måste ha varit en kraftig smäll för det är ju mycket skador. Det är jättebra att de kommer bygga upp restaurangen igen.  

 

Mohammed, Fruängen
– Vi ska inte behöva gömma oss från sådana hot. Det är organiserat våld. Ibland är jag rädd, framför allt när det gäller mina barn. Att ägaren ska bygga upp restaurangen igen – det är mod! Modigt! Det är så vi bekämpar djävulen.Vi har rätt att leva och vara säkra i samhället. 

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla:  redaktionen@battrestadsdel.se

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Publicerad 12:30, 15 januari 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:alla-casinon-2020
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: