Äldre man nerslagen och rånad – kvinna överfallen
gröndal midsommarkransen polisnotis Publicerad 21:34, 19 september 2023På tisdagseftermiddagen blev en äldre man i Gröndal utsatt för ett rån och lite senare utsattes en kvinna i Midsommarkransen för stöld.
Klockan 15 ringde en privatperson polisen efter att han hittat en man i 90-årsåldern i som blivit rånad.
– Den äldre mannen skulle åka en hiss på Ljusstöparbacken när två okända gärningsmän dök upp, slog ner honom och rånade honom på en plånbok. Därefter lämnade de platsen, skriver polisen på sin hemsida.
Polisen sökte efter gärningsmännen i området, men de hittades inte. En anmälan om rån skrevs. Den äldre mannen var inte i behov av ambulans.
Två timmar senare, strax efter klockan 17, får en kvinna i 55-årsåldern som nyss tagit ut kontanter i en bankomat sin plånboken stulen av två för henne okända män.
– De ger sig på henne på Valborgsmässovägen och sliter i hennes kläder. Efter larmet söker polisens patruller av området men inga personer som bedöms kunna vara gärningsmän anträffas.
Polisen skrev en anmälan om grov stöld. Kvinnan var inte skadad.
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Muralmålning av samisk konstnär riskerar förstöras – därför vill staden riva hallen
- Göran Greider till Liljeholmskajen med prisad trädgårdsbok
- Parma prisas – här är krögarens tre tips för att driva en bra kvarterskrog
- Tomma lokaler i The Brick: Det ser ju ut som en spökstad
- NOMINERAD: De fixar krog med underhållning i Mälarhöjden
















Följare 19,5k