Misshandel, trafikolycka och ofredande
Älvsjö midsommarkransen polisnotis skärholmen Publicerad 09:26, 25 februari 2016Ofredande i Midsommarkransen, trafikolycka i Älvsjö och misshandel i Skärholmen. Det var en händelserik onsdagskväll och natt.
Vid 20.30 under onsdagskvällen vägrade en man på ett café i en föreningslokal i Midsommarkransen att lämna platsen. Mannen ska ha kommit in och betett sig illa och skrikit vulgära saker till personalen för att sedan vägra att lämna. Kl 21.23 avisade patrullen på plats mannen som nu är misstänkt för ofredande alternativt förolämpning.
Klockan 21.37 kolliderade två bilister i Älvsjö. Olyckan inträffade i korsningen Älvsjövägen/Johan Skyttes Väg en av förarna fick föras till sjukhus med oklara skador. Den andra föraren är misstänkt för rattfylleri och är medtagen till polisstationen för kroppsbesiktning.
03.07 inkommer ett larm om misshandel i Skärholmen. En man uppger att han ska ha blivit attackerad i sin egna lägenhet. Polis åker till lägenheten och både anmälaren och förövaren får åka till sjukhus för vård. En förundersökning är inledd avseende grov misshandel. Förövaren grips, deras kläder tas i beslag och lägenheten spärras av för teknisk undersökning
Text: Erica Gilbertson
Läs mer:
Mest lästa:
- Nej till alkohol på seniorers mötesplatser: Märklig människosyn
- Dagens fråga: Vad tycker du om att det ska byggas en ny tunnelbanelinje till Älvsjö?
- Polisen riktar skarp kritik mot socialtjänsten i Skärholmen: Något dåligt kan hända
- Lista: Miljonregn över 26 föreningar i Hägersten-Älvsjö
- Kanadensisk konsultjätte flyttar till Marievik
Följare 19,5k