
Yogaliv anlitar SVT-profil för välgörenhetsyoga
midsommarkransen Publicerad 18:22, 13 april 2018I helgen arrangerar yogastudion Yogaliv i Midsommarkransen ett välgörenhetsevent med tidigare nyhetsankaret Ulf Wallgren.
Ulf, som tidigare satt i SVT:s nyhetsredaktion, är numera yogainstruktör. Han ska hålla mediyogapass på Yogaliv där alla intäkter går direkt till organisationen Kids Future. Cirka 25 personer har skickat intresseanmälan för eventet.
– Först håller han ett mjukt yogapass och sedan berättar han om sin resa från nyhetsankare till yogaguru. Alla intäkter går till Kids Future. Vårt mål är få in 10 000 kronor, säger Sofia Svensson på Yogaliv som också är styrelsemedlem i Kids Future.
Hon tycker att yoga även handlar om att göra gott i världen.
– Min personliga del i detta är att jag skulle vilja göra ett upprop till de som håller på med yoga och tar mycket betalt, att istället skicka till välgörenhet, säger Sofia.
Läs mer om yogaliv och mer om eventet här
FaktaKids Future
Ideell organisationen som grundades på 1980-talet av ett par som volontärarbetade i Thailand. Det var mycket problem med aids i landet och barn förlorade sina föräldrar. Man började bygga skolor där all personal skulle vara thailändsk, barnen fick mat och hjälp med sina läxor.
Läs mer:
Mest lästa:
Följare 19,5k