Många elbilar väcker irritation hos boende
liljeholmen nybohov Publicerad 17:58, 1 mars 2019Nybohov har blivit en uppställningsområde för Aimos elbilar. Nu reagerar boende på att bilarna tar parkeringsplatserna som brukar användas för boendeparkering.
– Aimo har helt tagit vår gata i anspråk som uppsamlingsplats för sin verksamhet, säger Nybohovsbon Jonas Straka som också menar att trafiken ökar i området med alla nya el-bilar.
Aimo-bilarna hyrs med en app och lämnas på en parkeringsplats inom Aimos område där bland annat Liljeholmen och Nybohov ingår.
Jonas har jourtjänst och behöver firmabilen dagligen och har boendeparkering på den men får inte längre någon plats i Nybohov.
– Vi boende får nu parkera i Aspudden då alla platser på gatan här är upptagna.
Josephine Adorelle är presstalesperson på Aimo och enligt henne håller företaget på att leta egna fasta parkeringsplatser med elstolpar för sina bilar i området. På så sätt kan trycket på allmänna parkeringsplatser minska.
– Vi väntar på svar från dels gallerian, dels från en plats i Årstadal för att sätta upp egna parkeringsplatser, säger Josephine Adorelle.

Dessutom för Aimo diskussioner om att eventuellt utöka området till att omfatta även Aspudden. På så sätt kan problemet med att det samlas många bilar i Nybohov – som är den yttersta delen av det nuvarande området – minska.
Vad ska boende göra om de upptäcker att många Aimo-bilar samlas på ett och samma ställe och upptar boendeparkeringsplats?
– Vi vill att de hör av sig till oss så vi får reda på det så vi kan göra någoting år det, säger Josephine.
Malinda Flodman, pressansvarig på trafikkontoret säger att staden inte har någon särskild deal med Aimo eller något annat liknande företag.
– Gatuparkering får användas av både boende och besökare. Så länge man betalar och följer parkeringsreglerna så är man välkommen att använda stadens gatuparkering.
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Förslag: 130 hyresrätter byggs på parkmark i Västertorp
- Nytt förslag: Upp mot 185 bostäder byggs i fem grönområden i Västertorp
- Här kan det blir tennis, fotboll och bandy – deras medborgarförslag kan ge effekt
- Hägerstens gård till salu: En del av vårt ursprung
- Restaurang från Midsommarkransen i fransk kockkamp


















Följare 19,5k