“Det finns en stark energi i huset”
Telefonplan Publicerad 17:13, 11 april 2016Konstfack fortsätter klättra på listan över världens främsta universitet och högskolor med konst- och designinriktning.
Enligt QS Top Universities 2016 är Konstfack:
-Bäst i Sverige
-Näst bäst i Norden
-Nummer 11 i Europa
-På plats 41 i världen
Förra året låg Konstfack på plats 51 i världen.
– Just nu upplever jag att det finns en stark energi i huset – många utbytesstudenter tillsammans med andra internationella projekt samt goda samarbeten mellan de olika programmen gör vår miljö attraktiv och dynamisk, kommenterar Konstfacks rektor Maria Lantz i ett pressmeddelande och fortsätter:
– Rankninglistor ska självfallet alltid tas med en nypa salt, men de är ett sätt att hålla koll på att vi samarbetar med de bästa. I QS rankning ser vi att våra partnerskolor ligger i samma liga som vi – bland de världsledande,
QS Top Universities är det ledande globala karriär- och utbildningsnätverket som varje år publicerar en rankning av världens alla universitet inom olika områden. Konstfack delar 2016 samtliga placeringar med Umeå universitet.
Läs mer:
Mest lästa just nu:


















Följare 19,5k