Samkönade trafikljus vid Telefonplan populära
Telefonplan Publicerad 18:51, 31 juli 2020Det samkönade trafikljuset som funnits på Telefonplan blir nu permanenta.

Det gillas av boende och andra i området.

– Vad roligt. Det är bra att de blir permanenta, bra för jämställdheten, säger Tina Johansson som bor i Midsommarkransen och som berättar att hon 1986 jobbade med Mark Levengood på narkomanvården på Sabbatsbergs sjukhus.

Sjöstadsbon Morris som tränar regelbundet på Klättercentret vid Telefonplan, håller med.
– Coolt. Jag har har inte lagt märke till dem tidigare men om man vill skicka ett budskap med detta så stödjer jag det, säger han.

Derya bor på Telefonplan och har mamma Saniye på besök.
– Det är bra. Jag har inte tänkt på vilket kön som är vilket på ljusen, utan mer att det är hjärta mellan dem. Det är gulligt, säger Derya.

Det var med inspiration från bland annat London och Wien som de samkönade trafikljusen sattes upp 2017 på ett antal platser i Stockholm.

Nu ska alltså dessa tillfälliga trafikljus bli permanenta, rapporterar Stockholm Direkt.
– Att ha samkönade trafikljus är ytterligare ett sätt att visa upp att det stereotypt manliga i trafikmiljön inte har samma roll längre och i det här fallet framförallt lyfta HBTQ-rörelsen och dess betydelse för stan, säger trafikborgarrådet Daniel Helldén (MP)

Sex platser i Stockholm har samkönade trafikljus: Mäster Samuelsgatan vid Drottninggatan (city), Hornsgatan (Mariatorget), Ringvägen – Skansbrogatan (Skanstull), Telefonvägen – Mikrofonvägen (Telefonplan), Norr Mälarstrand – Polhemsgatan (Fridhemsplan/Kungsholmen) och Karlavägen vid Nybrogatan (Östermalm/city).
Text och bild: Mats Falck

Läs mer:
Mest lästa just nu:




















Följare 19,5k