
”Lokalerna är fräscha men det bästa är skolgården”
västertorp Publicerad 11:47, 1 april 2016Förskolan Vasan i Västertorp har byggts ut, fått nya lokaler och en ny skolgård.
– Lokalerna är nya och fräscha men det bästa är ändå den nya skolgården. Det är lite kul, för det är ofta gården som är svår att få till när man bygger nytt, men vår har blivit jättefin. Det är jag glad för, säger Kristina Fahlberg, förskolechef.
Bättre stadsdel har tidigare skrivit om bygget av den nya förskolan på korsningen Snöbollsgränd-Vasaloppsvägen som kan få en specialavdelning och sedan en tid tillbaka är det alltså full aktivitet på skolan.
I dagsläget går ungefär 45 barn på skolan. Kristina Fahlberg berättar att den nya förskolan invigs den 3 juni.
– Vi tänkte att vi borde vänta med invigning tills vädret var bättre.
Bättre Stadsdel besökte förskolan och träffade Glenda Wozniak och hennes fyraåriga dotter Amilia. Glenda är från Sydafrika och bor nu i Västertorp. Hon kom till Sverige med sin svenska man i oktober.
– Jag gillar Västertorp som stadsdel. Det är nära till naturen, ingen concrete jungle som jag är van vid hemifrån.
Text: Adam Ekstrand
Bild: Alexander Farnsworth
Läs mer:
Mest lästa:
Följare 19,5k