
Nya bostadshuset i Årstaberg med 24 våningar snart klart
SAMARBETEIKANO BOSTAD. Ikano Bostad fortsätter att bygga bostadsrätter i Årstaberg. Efter att de första tre höghusen står klara och alla köpare flyttat in, bygger de nu ännu fler hus vid Sjöviksskolan. Vi har träffat projektchefen Hari Bajgoric för att få en uppdatering.
Hej Hari! Hur går det med era nya hus i Årstaberg?
– Vi är i full gång med två projekt just nu, Brf Beundra och Brf Vakna. I vårt flaggskepp Brf Beundra med 24 våningar har vi nått upp till våning 16 med den så kallade stomresningen. Redan nu tycker vi att det är ett högt hus, men det ska alltså upp 8 våningar till. Enligt tidsplanen kommer de första köparna flytta in i så snart som oktober 2023.
I Brf Vakna är en del av stommen redan rest, då det av byggtekniska skäl behövde göras i samband med resningen av Beundra. Resterande delar tillkommer under hösten. Det känns tryggt att vi är i gång och på väg framåt med byggnationen, nu när marknadsläget är lite osäkert och många andra projekt på marknaden har stannat upp. Nu kan köpare och intressenter känna sig trygga med att projekten blir av och att de kan flytta in i tid.
Har det hänt något under semestern?
– Utöver att husen har vuxit så det knakar, har vi även skrivit avtal med Wallenstam om en del av våra byggrätter i området. De är en trygg fastighetsägare med långsiktigt fokus som tar miljöfrågan och behovet av trygghet på största allvar. Något som gynnar hela området, samtidigt som det skapar variation och skyndar på utvecklingen. Det är positivt för alla våra kunder i Årsta.

Berätta mer om själva lägenheterna i Årsta
– Vi har välplanerade 1–5 rok som erbjuder nyproduktionens alla bekvämligheter. Öppen planlösning, tvättmaskin och torktumlare, hiss, balkong eller uteplats – för att bara nämna några fördelar som gör livet smidigare. De flesta av lägenheterna har minst en balkong, vissa till och med två. Och jag vågar påstå att en del av dem har Stockholms absolut finaste utsikt!
Vad tycker du mest om med Årstaberg?
– Det som både jag och de boende i våra tre färdiga projekt uppskattar mest är läget. Fantastiska kommunikationer med pendel, tvärbana och bussar. Och bil – på nolltid är du ute på södra länken eller E4:an. Dessutom når du innerstaden på under 5 minuter med cykeln över Årstabron. Trots närheten till city erbjuder området grönska, med bland annat Årstaskogen och Årstavikens fina promenadslingor, badplatser och utegym.
Vad gör ni i höst?
– Allt fortsätter planenligt och vi räknar med att hela kvarteret är uppe innan årsskiftet. Även om det redan nu går att få en bra känsla för hur det kommer se ut, är det naturligtvis speciellt när alla husen är uppe och taken äntligen är på plats.
Utöver våra öppna visningar kommer vi också arrangera ett event där blivande boenden får träffa andra som är intresserade av att flytta in – ett utmärkt forum för att lära känna området och ställa frågor om både område och bostäder. Anmäl intresse online och håll dig uppdaterad för att inte missa något.
Denna text är producerad i samarbete med Ikano bostad. Sponsrade inlägg är en del av Bättre stadsdels annonserbjudande. Inläggen produceras av Bättre stadsdels kommersiella avdelning. Om du har frågor kring sponsrade inlägg, hör av dig till annons@battrestadsdel.se.
Läs mer:
Mest lästa:
- 90-åring i Solberga utsatt för bedrägeri i hemmet
- Förslag: 15 radhus kan byggas i Bredäng – ”ett välbehövligt tillskott”
- Händer i helgen 24-26 mars: 24 tips i Hägersten-Älvsjö
- M: Tråkigt namn på Mälarhöjdens nya park – vi har ett bättre förslag
- Debatt: Dags att sätta stopp för det tomtjobberi som pågår i skymundan
- ”Man kan gå ut i pyjamas med hunden”
Följare 19,5k