Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Så undviker du ekonomisk härdsmälta efter semestern

Publicerad 23:09, 12 juli 2018

SAMBLA.SE. Många i Sverige har antingen redan påbörjat sin semester eller ska snart göra detta. Även om det kan vara lockande att lägga alla vardagliga bekymmer åt sidan för några veckor och bara njuta av sommaren så bör man hålla ett öga på sin ekonomi. Med hjälp av ett par enkla tips kan man se till att minska sina utgifter avsevärt och undvika att det ekar tomt i spargrisen till hösten.

Först och främst så bör man vara medveten om konsekvenserna av att ta blancolån under sommaren för att få den ekonomiska situationen att gå ihop. Även om det inte är något fel med att ta lån så bör man vara noggrann att man tecknar ett med schyssta villkor och låg ränta.

Skulle det visa sig att man har tecknat ett lån som lämnar övrigt att önska så bör man ersätta dessa med ett enda lån. Med hjälp av en oberoende jämförelsetjänst som Sambla kan man undersöka olika långivares erbjudanden för att samla lån hos en aktör med bra villkor.

En av de enskilt största kostnaderna under sommaren kan vara flygbiljetter. För många familjer är en Medelhavs-semester ett lika självklart sommarinslag som jordgubbar eller färskpotatis. Det är dock inte alla som vet att man själv ofta kan komma billigare undan genom att på egen hand boka flyg och boende separat.

Med hjälp av en jämförelsetjänst så kan man undersöka de olika priser som resebolag erbjuder och välja det mest fördelaktiga. På så vis kan man spara tusenlappar som istället kan läggas på något annat. Om man har lite tålamod och framförhållning så behöver inte en utlandssemester bli dyr.

Ett annat tips för att se till att du inte sätter onödig press på din ekonomi under sommaren är att man bör äta så många hemmalagade måltider som möjligt. Trots att det kan vara lockande att äta på en restaurang eller ett café så utgör detta en avsevärd utgiftspost i det långa loppet.

Det kan istället vara smart att snarare förbereda pasta eller fruktsallad hemma som man kan ta med sig till stranden. Man kan då ha en rolig och billig picknick ihop med vännerna eller familjen, vilket kan bli både godare och trevligare än ett restaurangbesök.

Detta är en sponsrad artikel i samarbete med Sambla.se.

Better neighborhood

redaktionen@battrestadsdel.se

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

MEDBORGARFÖRSLAG

Läs om olika förslag som medborgare lämnar in till sin stadsdelsnämnd. Du kan också lämna in ett själv.

Lämna in medborgarförslag
Dagens Fråga

I helgen exploderade en kraftig sprängladdning utanför restaurang Tarantella i Bredäng. Skadorna blev omfattande på lokalen. Hur reagerade du på explosionen?

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

Sam, Axelsberg
– Jag fick ett meddelande från en vän som skickade en bild på den totala förstörelsen. Jag blev chockad! Min vän hade en timme före bomben kommit hem från Marocko och han bor nära restaurangen så han kände explosionen. Och han kände sig helt oskyddad. Jag vet inte om detta kommer upphöra. Men jag har hoppet kvar. 

 Pia, Bredäng 
– Jag såg det på nätet när jag vaknade. Förfärligt, förskräckligt… Man blev glad att ingen skadades.

 

 Lasse, Sätra
– Jag kommer från Sätra så jag läste bara nyheterna. Ska detta aldrig ta slut? Det är synd om de som driver restaurangen. Att de inte får  vara i fred.

 Mats, Telefonplan 
– Jag bor inte här så jag såg detta på nyheterna. Tråkigt att det hände. Det måste ha varit en kraftig smäll för det är ju mycket skador. Det är jättebra att de kommer bygga upp restaurangen igen.  

 

Mohammed, Fruängen
– Vi ska inte behöva gömma oss från sådana hot. Det är organiserat våld. Ibland är jag rädd, framför allt när det gäller mina barn. Att ägaren ska bygga upp restaurangen igen – det är mod! Modigt! Det är så vi bekämpar djävulen.Vi har rätt att leva och vara säkra i samhället. 

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla:  redaktionen@battrestadsdel.se

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Publicerad 12:30, 15 januari 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:alla-casinon-2020
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: