Debatt: Därför säger vi nej till bygge i Kastanjeparken
Åsikter Publicerad 18:10, 13 juni 2023DEBATT. På torsdag den 15 juni ska stadsdelsnämnden besluta om sitt svar på remissen om detaljplan för nya flerbostadshus i det som kallas Kastanjeparken.
Moderaterna säger tydligt och bestämt nej till att bebygga i Kastanjeparken. Redan när start-PM behandlades i Stadsbyggnadsnämnden hösten 2020 tydliggjorde vi att den föreslagna placeringen, att bygga i Kastanjeparken, var olämplig.
LÄS ÄVEN: Stadsdelen sågar byggförslaget i Kastanjeparken
Vi är förvånade över att Socialdemokraterna och vänsterstyret ändå släpper fram ett ärende som är lika omfattande som det tidigare förslaget och som skulle innebära bebyggelse i en omtyckt och välanvänd park.
Vår åsikt är att Kastanjeparken ska bevaras och att föreliggande förslag innebär ett alltför omfattande intrång i den unika naturen.
Moderaterna vill bygga många nya bostäder i Stockholm. Vi prioriterar dock stora och nya stadsdelar, såsom Mälaräng, nya Fruängen och Älvsjöstaden. Vi motsätter oss ovarsamma förtätningar.
Johan Nilsson (M), 1:e vice ordförande Hägersten-Älvsjö stadsdelsnämnd samt gruppledare i stadsbyggnadsnämnden
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Bli gärna medlem. Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att bli medlem här. Tack!
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Här finns Bättre stadsdels nyhetsbrev
Läs mer:
Mest lästa just nu:



















Följare 19,5k