Hägerstenskör får miljonpublik med filippinsk barnsång – influencers älskar
hägersten LYSSNA PÅ ARTIKELN Publicerad 14:59, 17 januari 2024När kören A Cappella i Hägersten uppträdde med en filippinsk barnsång kunde de inte drömma om att de skulle få en publik på flera miljoner tittare.
Det var 2022 som kören under ledning av Kerstin Börjeson hade tagit hem första pris i Baltic Sea Choir Competition som Bättre stadsdel tidigare rapporterat om. Med den filippinska barnsången Leron leron Sintra vann de i kategorin Inlevelsefullt uppträdande.
Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö
Uppträdandet spelades in under tävlingen i Jurmala i Lettland.
– Inför tävlingen frågade jag en körkollega om tips på lämpliga sånger. På detta sätt kom sången om den lilla pojken Sintra upp, säger Kerstin Börjeson som nyligen blev intervjuad av CNN om sången.
Det är Albert Florentino som komponerat sången Leron leron Sintra utifrån en filippinsk folksång. Den utspelar sig vid skördetiden för papaya och tamarind. Huvudpersonen är en liten pojke, som visserligen gör saker som inte alltid går så bra, men som han tar lärdom av och hittar nya möjligheter att gå vidare.
– I tävlingen skulle man visa upp sig och hela körens kunnande. Sångens svårighetsgrad skulle vara hög, den skulle presenteras med inlevelse och väcka känslor, säger Kerstin Börjeson.
Efter tävlingen har uppträdandet blivit viralt med miljoner tittare. Det har hamnat i både sociala medier, influencers flöden och i tv-program världen över.
Därefter tog det inte lång tid då Filippinska ambassaden hörde av sig till Kerstin Börjeson. I veckan träffade hon den Filippinska ambassadören Maria Lumen B. Isleta.
– Fortsättning följer, kanske med ett uppträdande av A Cappella på en tillställning på ambassaden.
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Välkommen att prenumerera här. Tack!
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Stark kritik mot Spårväg Syd och dess dragning genom naturreservat: En mycket besvärande omständighet
- Var med och fira Älvsjöskogens tio år som naturreservat
- Debatt: Moderaterna vill bygga villadrömmen i naturen – men 300 000 villor finns redan
- Förslag: Naturmark i Hägersten kan bebyggas med 50 lägenheter
- Rösta gärna tidigt!


















Följare 19,5k