”Sökes: vuxna som är intresserade av att patrullera”
Åsikter Publicerad 14:02, 17 juni 2016INSÄNDARE. ”Hej alla som bor i Aspudden med omnejd. Har en tid funderat på om man inte skulle starta kvällsvandring i Aspudden med närområden (tänker då främst även på Örnsberg, Vinterviken/Hägerstenshamnen, Kransen). I första hand starta en grupp vuxna som på frivillig basis är intresserade av att patrullera lite i området några timmar främst helger men även vardagar, inte minst nu under sommarlovet. Utöver att promenera i förebyggande syfte i närområdet är det alltid trevligt att knyta kontakter med andra vuxna.
Jag själv jobbar både med mindre barn och ungdomar, i båda fallen i närområdet, och har bra kontakter med bland annat fältassistenter i Liljeholmen/Hägersten och har själv också en son i tidiga tonåren.
I vår förening finns det en bra lokal som jag har tänkt att man ska kunna använda för att samlas i. Inledningsvis tänker jag att man kollar intresset och, om sådant finns, att vi ses och diskuterar lite. Så ska jag ta reda på var det kan vara lite stökigare om kvällar och helger utöver ”multiarenan” vid Aspuddens skola.
Skicka gärna ett PM vid intresse. Det kan bli någonting positivt för Din stadsdel.”

Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Polisbil krockar i Älvsjö – poliser till sjukhus
- Miljardkoncern vinner uppdrag inför renovering av Liljeholmsbroarna – då stängs de
- Röstrekord – så många har redan röstat: Därför förtidsröstar vi
- Så kan vårdcentralerna bli bättre – tungt vallöfte från C
- Ny bok från Mälarhöjdsprofilen: Jag har känt en enorm press



















Följare 19,5k