Vattenläcka på Mälarhöjdens skola drabbar hundratals elever
mälarhöjden Publicerad 15:54, 6 mars 2018På tisdagsmorgonen drabbades Mälarhöjdens skola av en vattenläcka i en av skolans äldre byggnader. Årskurs 1, 5 och 6 samt trä-och metallslöjdssalarna drabbas. Eleverna i dessa årskurser tvingas nu ha lektioner i andra lokaler.
På onsdagmorgonen fick eleverna vänta en timme på skolgården innan de kunde gå in på lektion.
– Även andra klasser har drabbats indirekt då vi behövt ta några salar i anspråk för att alla ska kunna ha lektioner. Fastighetsförvaltaren låter kontrollera skadornas omfattning och när de bedömt omfattningen och konsekvenserna så fattar vi beslut under förmiddagen om var undervisningen ska ske, skriver Micael Pettersson, rektor på Mälarhöjdens skola på skolans hemsida.
På eftermiddagen hade vattnet sugits ut.
– Vi hoppas kunna släppa in eleverna i åk 1, 5 och 6 i sina klassrum inom en till två dagar.
Thomas Bergsell är pressansvarig på SISAB.
Vad orsakade läckan?
– Vattenläckan i Mälarhöjdens skola orsakades av att ett rör gått sönder i väggen. Vatten har sedan runnit från plan 4 ner till plan 1.
Hur omfattande är skadorna?
– Vi vet inte omfattningen av skadorna ännu då Skadeteknik kommer att komma ut till skolan imorgon och påbörja sin utredning.
När kan lektionssalarna för trä- och metallslöjd kunna användas igen?
– Vi kan idag inte säga mer om när de salarna kan kunna användas.
Text: Olger Proko
Läs mer:
Mest lästa just nu:






















Följare 19,5k