Replik: Ungdomsgården och dess användare är hjärtligt välkomna
Åsikter liljeholmen Publicerad 17:16, 26 april 2020REPLIK. Elinor Falkman heter jag och bor på Katrinebergsbacken i Liljeholmen och kommer vara granne med den tilltänkta ungdomsgården. Den 26 april publicerades en anonym insändare i Bättre stadsdel som tillät sig föra talan för alla oss i föreningen som bor grannar.
Det tycker jag illa om. Dels för att jag INTE är emot ungdomsgården. Jag tycker att det är en bra idé. Dels för att artikelförfattaren VET att hen inte har alla grannar med sig, men ändå tar sig friheten att föra vår talan.
LÄS ÄVEN: Debatt: Vi grannar vill inte ha en ungdomsgård här
Det finns några i vår förening som är mot detta förslag, men långt ifrån alla. De har försökt att kampanja med uppropslappar i folks brevlåda och skickat in en motion till föreningens stämma om att föreningens styrelse ska försöka hindra ungdomsgården.
Men många tycker som jag. Tomt hus, plus behov av plats för ungdomar att vara – självklart ska huset användas om det är där behovet av störst.
Av mig och många grannar på Liljeholmsberget är ungdomsgården och dess användare hjärtligt välkomna!
Elinor Falkman
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Polisbil krockar i Älvsjö – poliser till sjukhus
- Röstrekord – så många har redan röstat: Därför förtidsröstar vi
- Fortsatt försäljningssuccé för SL-biljetten: Köpmönster förändras
- Ny bok från Mälarhöjdsprofilen: Jag har känt en enorm press
- Miljardkoncern vinner uppdrag inför renovering av Liljeholmsbroarna – då stängs de



















Följare 19,5k