
”Det känns roligt att välkomna Sigicom som hyresgäst”
Älvsjö Publicerad 14:56, 14 mars 2016I sommar flyttar mätteknikföretaget Sigicom in i Profi Fastigheters kontorslokaler i Älvsjö och delar därmed plats med bland annat Försäkringskassan och Anticimex.
Sigicom är ett företag som är ledande inom datorstödd mätteknik. Flytten går till Kabelverket 2, även kallat Älvsjö 360, i närheten av Älvsjö Station.
Kabelverket 2 omfattar totalt 22 000 kvadratmeters kontorsyta och 350 garageparkeringsplatser. Andra företag som håller till i samma fastighet är bland annat Stockholms Stads idrottsförvaltning, Försäkringskassan, Anticimex och Gemalto.
– Det känns oerhört roligt att välkomna Sigicom som hyresgäst i Älvsjö 360. Även om fastigheten nu i det närmaste är fullt uthyrd fortsätter vi vårt långsiktiga arbete med att förädla området och se över utvecklingsmöjligheterna i linje med stadens vision för Älvsjö, säger Thomas Sipos, vd Profi Fastigheter, i pressmeddelandet från företaget.
Sigicom flyttar in i lokalerna den 1 augusti.
Text: Adam Ekstrand
Bild: Mats Falck
Profi Fastigheter är ett oberoende fastighetsbolag med fokus på Storstockholm.
Läs mer:
Mest lästa:
Följare 19,5k