
Långsjöbadet öppnar igen
Älvsjö Publicerad 11:27, 10 juni 2020Renoveringen av Långsjöbadet har försenats men öppnar tillfälligt igen mellan 15 juni och 15 augusti. Det skriver Älvsjö stadsdelsförvaltning på sin Facebooksida.
– I samband med öppnandet kommer grillplatsen, beachvolleyplanen och den nya cykelparkeringen vid Gårdsstigen vara färdiga. En tillfällig gräsmatta och en byggplåt och soldäck placeras över det schakt där en vattenreningskassett ligger, skriver förvaltningen.
LÄS ÄVEN: Så blir nya Långsjöbadet
Orsaken till förseningen av renoveringen är att ritningarna till dräneringssystemet, som ska avvattna badet, sent visade sig innehålla bakfall. Det gjorde att hela höjdsättningen fick ses över på nytt, skriver förvaltningen.
– Efter årets badsäsong återupptar vi arbetet med att färdigställa badplatsen. Just i sommar känns det givetvis väldigt tråkigt att inte kunna erbjuda en nyrenoverad badplats.
– Vi ber er visa hänsyn på badplatsen och hålla avstånd till varandra.
Bild: Framtagen för Stockholm stad av Sweco
Läs mer:
Mest lästa:
Följare 19,5k