Fråga till stadsdelen: Hur ska Mellanbergsparken användas?
hägerstensåsen Publicerad 18:42, 14 mars 2018Hur ska Mellanbergsparken användas?
Det undrar Mälarhöjdsbon Ellinor Baurne och har nu skrivit till stadsdelsnämnden om detta.
– Det finns flera förslag till användning av den gröna ytan utmed Personnevägen mellan Hägerstensåsens t-bana och motorvägen. Vad jag förstår finns nu minst fyra idéer om hur marken skall användas, Ellinor Baurne.
Hon räknar upp idéerna:
1: att ha kvar värdefull grön yta
2: ombyggnad eller utbyggnad av någon eller några av förskolorna
3: ett av alternativen som utreds för nybyggnad av Västertorps simhall
4: modulhus för nyanlända
– Allt detta ryms säkert inte. Finns det någon plan för området och hur marken skall användas? undrar hon.
Linda Palo, chef för avdelningen för samhällsplanering, Hägersten-Liljeholmen svarar på Ellinors frågor:
Tack för dina frågor om Mellanbergsparken. Jag ska svara så gott jag kan utifrån vad som är klart och säkert i dagsläget. Ur stadsdelsförvaltningens perspektiv så är Mellanbergsparken en park.
Vi har för närvarande två paviljonger med förskola där, men då det tidsbegränsade bygglovet går ut för den ena år 2021 kommer åtminstone den att tas bort och marken återställas till parkmark. Den andra paviljongen har ett tidsbegränsat lov som räcker lite längre men även den kommer att tas bort senast när det bygglovet löper ut.
Stockholms stad centralt vid stadsledningskontoret har lämnat in ett bygglov för att uppföra modulhus för nyanlända, den processen är på ingång och jag tror att bygglovet skulle hanteras av stadsbyggnadsnämnden i början av 2018.
Inom idrottsförvaltningen pågår en diskussion om Västertorps simhall ska byggas om på befintlig plats eller flyttas till Mellanbergsparken, området närmast E4. Jag känner tyvärr inte till hur långt diskussionerna har gått eller när de fattar beslut. Du kan läsa mer om det här: http://vaxer.stockholm.se/tema/oversiktsplan-for-stockholm .Skrolla ner till ”ny översiktsplan på gång”.
Samtidigt pågår också på stadsbyggnadskontoret en övergripande planering av Mellanbergsstråket, som är utpekat i nya översiktsplanen som ett området som ska omvandlas med bostäder, park och funktioner.
Mycket tankar och planering pågår alltså, det enda som jag säkert kan säga är att förskolorna kommer att tas bort när de tidsbegränsade byggloven tar slut och att det troligen kommer att uppföras modulhus för nyanlända i parken, även det på tidsbegränsade lov.
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Snart öppnar Stockholms första kommunala bastu – så fungerar den
- Så satsar krogarna inför VM – här visas storbild – de tvekar om utökat alkoholtillstånd
- Nya cykelbron på väg med båt till Slussen – då ska den öppna
- Restauranggrossist i Älvsjö förbjuds hantera kött: Konsumenten ska kunna känna sig trygg
- Debatt: Så ska civila försvaret bli tillgängligt – historiskt uppdrag



















Följare 19,5k