Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Hägerstensbor sätter upp drama om makt, sexualitet och klass

Nästa vecka sätter Teater Fabula upp klassikern Jungfruleken av Jean Genet på Pygméteatern vid Odenplan.

Bakom Teater Fabula står Hägerstensborna Siri Beer Boman, som jobbar som programansvarig på Vasamuseet, Annika Ingeson, verksamhetsutvecklare på Studieförbundet vuxenskolan och Helen Stark som är anestesisjuksköterska på St:Görans sjukhus.

Jungfruleken utspelar sig i 1920-talets Paris där två jungfruar iscensätter fiktiva uppror mot sin förtryckande matmor, Madame.

– Det är ett drama om makt, sexualitet, klass och människans dunkla sidor, helt enkelt, säger Siri.

Repetionerna äger rum i Medborgarhuset på Hägerstensåsen.

Pjäsen är baserad på en verklig händelse från 1933, då de två systrarna Papin brutalt mördade både kvinnan de arbetade hos och hennes dotter. Genet tar inte ställning för eller mot vare sig systrarna eller deras Madame.

– Det gör att pjäsen kan framföras på många olika vis. Beroende på hur man väljer att tolka texten kan både Madame och systrarna bli förövare eller offer. Kanske till och med både och på samma gång.

Teater Fabula bildades år 2004 som en ideell förening.

Publicerad 09:22, 13 april 2018
Annons:
Annons:

Nyheter

KALENDER

MEDBORGARFÖRSLAG

Läs om olika förslag som medborgare lämnar in till sin stadsdelsnämnd. Du kan också lämna in ett själv.

Lämna in medborgarförslag
Dagens Fråga

Tisdagen den 21 november beslutar trafiknämnden hur mycket det ska kosta för den som reser utan biljett i kollektivtrafiken. Förslaget är att avgiften ska höjas från 1 500 kronor till 1 850 kronor.
Vad tycker du om förslaget att avgiften för plankare ska höjas?

Sebastian, Midsommarkransen:
– Jag tror nog inte att de där hundralapparna gör så stor skillnad faktiskt. Jag vet inte om det inskränker så mycket. För mig kan det vara kvar eller så de kan ändra upplägget med kostnaderna.
Lisa, Midsommarkransen:
– Det är helt okej. Det behövs då det är många som fuskar.
Axel, Telefonplan:
– Just det spelar inte så stor roll utan jag tycker att de ska sänka priset på biljetten. Så det är väl det jag tycker att de skulle fokusera på snarare än boten för plankare.
Eva, Telefonplan:
– Det är mycket pengar. Det är ju dubbelt mot vad kortet kostar, det är det ju. Samtidigt kan jag tycka att vi som är beroende av SL… Det är väl schysst om alla är med och betalar sina biljetter liksom. Det blir ju billigare om man betalar för sig än om man plankar i så fall.

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Publicerad 15:30, 21 november 2023
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: