
Efter sommaren säljs Liljeholmsbadet
liljeholmen Publicerad 07:50, 27 maj 2017Efter sommaren drar försäljningen igång av Liljeholmsbadet.
Som Bättre stadsdel tidigare rapporterat är Liljeholmsbadet i så dåligt skick att det varit stängt sedan förra sommaren.
Fastighetsnämnden har beslutat att sälja badet och staden har satt upp vissa krav på en ny ägare: Den flytande lokalen ska ligga kvar på sin nuvarande plats och den måste användas för någon form av publik verksamhet.
– En avyttring ska ske till en seriös och långsiktig aktör som är beredd att använda anläggningen med verksamhet öppen för allmänheten. Detta ska även gälla ifall en privat aktör är intresserad av att driva badet på ett seriöst sätt. En tydlig projektstrategi ska presenteras för den tilltänkta verksamheten, skriver fastighetsnämnden.
Arbetet med försäljningen kommer igång på allvar efter sommaren. Så i slutet av året kan det blir klart vem som får köpa och hur det i så fall ska användas, säger Jonas Uebel på fastighetskontoret till P4 Stockholm.
Bild: Alex Farnsworth
Läs mer:
Mest lästa:
- Staden bjuder in byggaktörer att bygga på parkmark i Mälarhöjden
- Kritik mot stadsdelens hantering av bastufrågor: Olyckligt eko av vänsterargument
- Så kan Liljeholmsbadet få nytt liv – Konstfackselev vill omprogrammera huset
- Tjuvar med störsändare på parkering i Älvsjö – två gripna
- Replik: Så ska fler kunna bada bastu längs sjöarna
Följare 19,5k