Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

”Hur kommer det sig att ni sviker det här löftet?”

Publicerad 11:50, 8 juni 2015

Årstadalsbon och tvåbarnsmamman Isabelle Abramsson är en av dem som kan drabbas när stadsdelsnämnden ska göra nedskärningar under året.

Nu har hon dragit igång en protest på Facebook och gruppen planerar att närvara vid stadsdelsnämndens möte på torsdag för att ifrågasätta stadsdelsnämndens beslut att alla verksamheter inom stadsdelsförvaltningen ska spara två procent.

– Om beslutet ej rivs upp innebär det 2-3 fler barn per barngrupp eller minskad servicenivå i form av mindre öppettider och totalt vikariestopp, står det på eventets sida.

Isabelle Abramsson har några frågor kring detta beslut. Vi bad Jessica Jormtun (MP), ordförande i stadsdelsnämnden, svara på frågorna:

1. De röd-gröna lovade att satsa på förskolegrupperna inför valet förra året. Hur kommer det sig att ni sviker det här löftet?
– Situationen i Hägersten-Liljeholmen är speciell. Eftersom stadsdelen har haft och fortsätter att ha en hög utbyggnad av förskolor har vi en hög andel nybyggda förskolor, vilket har ökat lokalkostnaderna. Det har gjort att förskolebudgeten är ansträngd. Barngruppernas storlek påverkas också av tillgången på lokaler, säger Jessica Jormtun.

2. Finns det verkligen inget annat man kan göra åt den ekonomiska situationen så att förskolegrupperna inte drabbas? Exempelvis höja maxtaxan?
– Vi tittar såklart löpande på alla alternativ. En höjning av maxtaxan ligger på Skolverket och är inget kommunen kan besluta om.

3. Vår protestgrupp ska närvara vid stadsdelsnämndens möte 11 juni, är vi välkomna och hur kan vi göra vår röst hörd?
– De är väldigt välkomna! Vi har öppen frågestund där allmänheten kan ställa frågor till oss i stadsdelsnämnden och presentera medborgarförslag från klockan 18 inför varje sammanträde.

Stadsdelsnämndens möte äger rum torsdagen 11 juni kl 18 på Telefonvägen 30 på Telefonplan.

Läs också:
Fråga 10. Skolan och förskolan – fler platser och mindre grupper
Felprioriteringar gör att barnen nu måste betala
Facebook-event: Protest mot större barngrupper
Stadsdelsnämndens budgethållningsåtgärder
Möte med stadsdelsnämnden

Text och bild: Adam Ekstrand

Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: