Åsa en av sju lokala konstnärer på Vårsalongen
liljeholmen Publicerad 21:44, 31 januari 2015Liljeholmsbon Åsa Landström är en av sju konstnärer från Hägersten-Liljeholmen som är med på Vårsalongen på Liljevalchs i år.
– Jag skickade in mitt bidrag och de sa ja. Och de ville inte bara ha en, utan 16 av mina nallar till konstutställningen. Det är jättekul, säger Åsa Landström, som är med för första gången på salongen.
Åsa Landström, som ursprungligen är från Luleå, bor vid Liljeholmsbron och har sin studio i konstnärskollektivet wip sthlm uppe i Årstaberg.
Vårsalongen är populär – både bland besökarna och bland konstnärer. Åsa Landström är en av 119 konstnärer som juryn tog ut bland över 2300 ansökningar.
Åsa Landströms skulptur Søren är gjord i betong och ingår i en serie som hon kallar för ”Max & hans vänner”.
– I skulpturserien vill jag synliggöra det sårbara barnet, frammana det genom minnet och utmana själva sårbarheten, säger Åsa Landström.
Vårsalongen är Liljevalchs har pågått i snart 100 år. Sedan 1921 har varje nytt konstår startat med en vårsalong. Förra året hade salongen 76 000 besökare. Utställningen pågår mellan 30 januari – 29 mars.
Text: Mats Falck
Bild: Irina Lindqvist
De sju konstnärerna från Hägersten-Liljeholmen som är med på Vårsalongen är:
Simon Peterson: Pump Lines Red & Blue
Magdalen S-Frey: Ta hand om dig 1976-2004
Anna Nilsson: Entropy
Anna Bergmark Lodin: Amoliri
Åsa Landström: Sören
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Prisbelönt amerikanskt drama får Sverigepremiär i Årsta – ung smålänning satsar eget sparkapital: Wow
- Polisen: Här sker flest telefonbedrägerier – så skyddar du dig
- Händer i helgen 8-10 maj i Hägersten-Älvsjö-Skärholmen: 18 tips
- Lista: Här spelar Parkteatern i sommar – 9 platser i Hägersten-Älvsjö-Skärholmen
- Polisen varnar: Cyklister i trafiken måltavlor i ny stöldvåg


























Följare 19,5k