Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

villor storsvängen

Ännu en villa hotas av rivning: Jag ska blixtinkalla styrelsen

Publicerad 14:17, 5 februari 2026

Mark- och miljööverdomstolen ger inte prövningstillstånd för villan på Storsvängen i Mälarhöjden. Mark- och miljödomstolens avgörande står därför fast. Det skriver Mark- och miljööverdomstolen i sitt beslut från 23 januari.

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö.

Mark- och miljööverdomstolen har gått igenom målet och kommit fram till att det inte finns skäl att ge prövningstillstånd i detta fall.

Det innebär att ägarna av fastigheten nu har rivningslov och bygglov för nybyggnad av flerbostadshus på fastigheten. Mark- och miljödomstolens beslut kan inte överklagas.

Mälarhöjdsföreningen är en av flera organisationer som opponerat sig mot rivning av villor i Mälarhöjden, även denna på Storsvängen. Föreningen har under hela bygglovsprocessen försökt stoppa rivningen.

Thore Hansson är ordförande i föreningen.

– Jag kommer blixtinkalla styrelsen för ett så får vi bestämma hur vi ska hantera det här. Vi har juridiskt kunniga medlemmar i föreningen och vi måste nu undersöka hur vi kan gå vidare, säger Thore Hansson.

Det kanske inte är helt kört för de som vill bevara villan. Enligt uppgift skulle det eventuellt kunna vara möjligt för part att starta ett nytt ärende för den rivningshotade fastigheten. ​Om det finns skäl kan man då begära resning av Mark och miljödomstolens dom.

– Detta och andra vägar måste undersökas, säger Thore Hansson. 

VILLA

Fastigheten Rosimunda 12 på Storsvängen 42
Rivningslov har sökts för 20-talsvillan för att kunna bygga flerbostadshus med tio lägenheter. Stadsbyggnadsnämnden avslog ansökan, Skönhetsrådet har avrått från rivning.
Men Länsstyrelsen återförvisade ärendet till Stadsbyggnadsnämnden. 

Rivningslov och bygglov beviljades efter att bygglovshandlingarna omarbetats. Grannar, Mälarhöjdsföreningen och ytterligare parter har överklagat beslutet till Länsstyrelsen.

Överklagandena har avvisats av Länsstyrelsen som återförvisat ärendet till Stadsbyggnadsnämnden för beslut. Samtidigt har beslutet överklagats till Mark-och miljödomstolen och  Mark-och miljööverdomstolen. 

LÄS ÄVEN: Domstol stoppar Brommaföretags bygge på äldre villatomt i Mälarhöjden – tillåter rivning

LÄS ÄVEN: Ny rivning av villa – Mälarhöjdsföreningen och grannar protesterar

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla:  redaktionen@battrestadsdel.se

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Better neighborhood

redaktionen@battrestadsdel.se

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

KALENDER

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Casino utan svensk licens
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: