Årstadalsbo ny rektor på Nybohovsskolan – utmaningen
nybohov Publicerad 17:02, 29 mars 2023Årstadalsbon Caroline Cloarec är ny rektor på Nybohovsskolan i Liljeholmen. Tidigare har hon varit SO-lärare samt biträdande rektor på Solbergaskolan.
LÄS ÄVEN: Nybohovsskolan byggs ut – blir sex gånger så stor
Under 20 års tid har Caroline Cloarec arbetat på skolor i Stockholms stad. Först som SO-lärare och senaste åren som biträdande rektor.
Vad blir största utmaningen för dig som rektor på skolan?
– Det är att förvalta de fina resultat och den utveckling skolan gjort under föregående ledning, säger Caroline Cloarec.
Nybohovsskolan står inför en stor tillbyggnad i närtid.
Skolan ska växa från 170 till 900 elever, hur ser du på det?
– Jag ser positivt på om skolan växer, det byggs mycket i området och barnen behöver skolplatser. En fördel är att de då kan gå hela sin grundskoletid i samma skola.
Caroline Cloarec har alltid varit intresserad av organisationsfrågor och började jobba som facklig förtroendeman tidigt efter examen från Lärarhögskolan.
– Det ledde mig vidare till att arbeta som skolledare, kommenterar Cloarec i ett pressmeddelande.
Rektorstjänsten på Nybohovsskolan blir Caroline Cloarecs första tjänst som rektor.
– För mig är det viktigt att ha ett elevnära ledarskap. Jag ser fram emot att börja jobba på Nybohovsskolan, jag gillar det lilla formatet.
LÄS ÄVEN: Debatt: Nya Nybohovsskolan har stora brister – strider mot svensk lag
Caroline Cloarec växte upp på Ekerö. Sin egen skolgång beskriver hon som ganska tråkig. Eleverna fick jobba mycket själva och skriva av ord från svarta tavlan. Men Carolines mamma var lärare och skolledare och det påverkade Caroline.
– Skolan idag är mycket mer intressant än när jag var barn. Det är världens roligaste arbetsplats.
LÄS ÄVEN: Samråd pågår: Därför gillas nya stora skolan i Liljeholmen av stadsdelen
Caroline Cloarec tillträder som rektor 1 maj 2023. Tidigare rektor Marion Sarmiento går vidare till en annan rektorstjänst inom Stockholms stad.

Nybohovsskolan planeras byggas ut
Idag går cirka 170 elever i årskurserna F-6 på Nybohovsskolan. Staden planerar att bygga ut den. Efter utbyggnaden kommer den att ha plats för 900 elever i årskurserna F-9. Den befintliga skolbyggnaden föreslås bevaras med befintlig utformning och genom detaljplanen införs även skyddsbestämmelser för byggnaden. Den nya skolbyggnaden placeras i slänten sydväst om den befintliga Nybohovsskolan. Byggnadens föreslagna placering innebär att den ska fungerar som bullerskydd för skolgården.
Källa: Stockholms stad
Bild: Alewi
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Prenumerera gärna. Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:




















Följare 19,5k