
”Vi har fördubblat antalet medlemmar”
örnsberg Publicerad 11:52, 1 oktober 2015I veckan tilldelades Carl Bjelksjö, kårordförande i Örnsbergs scoutkår, Stockholms stads ungdomsledarstipendium 2015.
Hallå där Carl Bjelksjö, varför får just du det här priset, tror du?
– Förhoppningsvis för att scouter, föräldrar och ledarkompisar uppskattar det arbete jag lägger ner på vår scoutverksamhet. Jag har varit ledare sedan 1999 för olika åldersgrupper och sedan 2009 är jag även ordförande i vår scoutkår. Vi är ett gäng ledare som lagt ner mycket kraft på scoutkåren och de senaste åren har vi mer än fördubblat medlemsantalet och är nu 268 medlemmar.
Vilka tips skulle du ge andra ungdomsledare som vill bli bra ledare?–
– Det finns säkert många sätt att vara en bra ledare men för mig så tycker jag att man ska lägga ner den tid som uppdraget kräver och ta det på allvar. För att göra ett stimulerande program vecka ut och vecka in krävs förberedelser. Sen gäller det att ha roligt under tiden även för oss ledare!
Grattis!
– Tack!
Text: Adam Ekstrand
Bilden: Carl på World Scout Jamboree 2015 i Myajima, Japan
Carl Bjelksjö får diplom av Kungen. – Jag har gått en kurs som heter Värdebaserat ledarskap som Kungen är med och stöttar, skriver Carl på sin Facebooksida 2013.
Läs mer:
Mest lästa:
Följare 19,5k