Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

”Vi har en dialog om att fräscha upp boendet”

Publicerad 19:14, 4 februari 2016

Ankomstboendet Centria ska fräschas upp och maten som serveras på boendet ska ses över. Det säger nu Migrationsverket till Bättre stadsdel efter den kritik som kommit fram.

Kritiken mot hur Centria sköter sin verksamhet fördes fram i en artikel i Bättre stadsdel på torsdagen, och nu agerar Migrationsverket.

Enligt Migrationsverket följer Centria de avtal som finns. De asylsökande som anländer till Centria får vissa hygienartiklar, detta för att de ofta inte har hunnit att få dagersättningen när de anländer. Detta är utöver avtalet med Centria, menar verket.

– Asylsökande får sedan dagersättning som ska täcka sådana utgifter, säger Pierre Karatzian på Migrationsverket.

Migrationsverket betonar att Centria är ett ankomstboende där ett stort antal nyanlända asylsökande har passerat under hösten. I regel är de bara boende under en kort tid i Centria, innan de flyttar vidare till ett mer långsiktigt boende.

– På grund av boendebrist på andra anläggningar blir de idag kvar längre på Centria, säger Therése Lindström, enhetschef på Migrationsverket, och fortsätter:

– På grund av det stora antalet nyanlända under hösten har vi nu en dialog med fastighetsägaren om att fräscha upp boendet. Vi har även haft extra städning utvändigt när snön nu smält undan och nya möbler har redan beställts efter att mycket blivit slitet under hösten.

Migrationsverket uppger att man har möten varje vecka med de som bor på Centria där information ges och där olika saker som gemensamt ansvar och andra vardagliga frågor på boendet tas upp.

– Eftersom det framkommit synpunkter på kvaliteten på den mat som serveras, bland annat vid dessa möten, förs det en dialog med den nya matleverantören, påpekar Therése Lindström.

Text: Adam Ekstrand
Bild: Mats Falck

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: