Godisbutik öppnar i Västertorp – Willy Wonka förebild
västertorp Publicerad 16:38, 11 december 2017Lagom till jul öppnar en riktig godisbutik i Västertorp centrum. I lokalen där barnbutiken Jag leker träd tidigare legat ska det nu säljas godis.
Det är Giuliano Badulescu som drar igång den nya butiken Karamell & mums tillsammans med sin mor Stefana.
– Egentligen är det min mor som kommer att driva butiken. Hon hade ett bageri i Rumänien som gick väldigt bra men efter lagändringar fick hon inte behålla det. Här i Sverige har hon jobbat som undersköterska inom hemtjänsten i 13 år .

Hur kommer det sig att ni öppnar just en godisbutik?
– Min mamma har alltid haft som dröm att starta något eget här i Sverige. Men hon vill göra något annat än bageri så hon satsade på en godisbutik. Jag själv har haft Willy Wonka i Kalle och chokladfabriken som förebild och inspirationskälla sedan jag var barn, precis som de flesta inspireras av olika filmer och musik.
Hur vill ni att butiken ska se ut?
– Vi har godisbutiken Caramella på Hötorget som förebild. Vi kommer även att ha försäljning via vår hemsida, bland annat godiskorgar och flera sorters godis att välja mellan.
Varför blev det just Västertorp?
– Det är bra kommunikationer hit och läget är centralt, nära till tunnelbanan.
Hur blir det med guldbiljetten (som Willy Wonka lottar ut)?
– Haha, ja, det får vi fundera över.
Karamell & mums beräknas öppna 19 december.
Text: Olger Proko

Kalle och chokladfabriken är barnbok från 1964 av den brittiske författaren Roald Dahl. Filmatiserades senast 2005, regisserad av Tim Burton, och med Johnny Depp som Willy Wonka. Innanför omslagspappret på fem Wonka-chokladkakor göms en gyllene biljett som garanterar upphittaren och två av dess familjemedlemmar tillstånd att besöka chokladfabriken

Läs mer:
Mest lästa just nu:




















Följare 19,5k