
Träningschefen: ”Vi försöker att bli kyrkan mitt i byn”
västertorp Publicerad 10:05, 27 januari 2018Den starka träningstrenden håller i sig. På lördagsmorgonen var Actics lokaler på Västertorpsvägen fyllda med nya motionärer.
Felix Hedberg är platschef på anläggningen.
– Sedan starten har vi jobbat på att bli kyrkan mitt i byn, en samlingsplats i området. Och det börjar vi bli nu, säger Felix.
På lördagen firar gymmet 2-års kalas och redan klockan 8 på morgonen var det fullt rulle i lokalerna. Här kan man testa nya träningsformer, smaka nyttig mat och skaffa träningskort till bra pris.
Långt fram i kön står Bredängsbon Siyabend Kaya i cykelhjälm. Han berättar att det var hans fru som skickade honom till gymmet på lördagsmorgonen.
– Hon tränar här. För min egen del är det första gången, jag brukar inte träna, jag cyklar mest, säger han.
Lite längre bak i kön står Johan som är nyinflyttad i Hökmossen.
– Jag har tränat på annat ställe tidigare och tänkte börja här nu.
Felix Hedberg berättar om den utveckling som gymmet haft de senaste två åren.
– Vi har ökat en hel del, framförallt har vi många fler personliga tränare nu. För ett år sedan hade vi fyra personliga tränare, nu är det tolv och vi utbildar ännu fler under våren.
Vilka andra träningstrender ser ni?
– Det är stor efterfrågan på funktionell träning utan träningsmaskiner. Inom det området har vi ökat mycket under det senaste året.
Läs mer om Actic Hägersten här.
Läs mer:
Mest lästa:
Följare 19,5k