Måste man stretcha efter träningen?
ANNONS Puls&Träning Publicerad 08:18, 15 oktober 2016SPONSRAD AV PULS & TRÄNING. Är det livsviktigt att stretcha i samband med träningen eller spelar det absolut ingen roll? Jag brukar få ganska många frågor kring stretching och som med mycket annat inom träning så finns det delade meningar kring stretch och stretchens effekter. Här kommer några frågor och svar som förhoppningsvis kan hjälpa dig på vägen:
Får jag mer träningsvärk om jag inte stretchar?
Nej – det finns inget direkt samband mellan stretching och minskad träningsvärk. Du kan få träningsvärk både om du stretchar och om du inte stretchar. Om du tycker att det känns bra att stretcha, som en skön avslutning efter träningspasset, gör det!
Skadar jag mig lättare om jag inte stretchar?
Skaderisken under träning hänger ofta ihop med om vi är tillräckligt uppvärmda eller inte, eller om vi gör en plötslig rörelse som vi inte är vana vid. Om du inte har tillräcklig rörlighet i en muskel för att göra en viss rörelse kan det finnas en risk att du inte utför övningen korrekt och därmed skadar dig. Då kan det vara läge att satsa på att jobba upp rörligheten i den muskeln eller leden, och det kan du göra med hjälp av stretch och rörlighetsträning innan eller mellan passen. En god rörlighet är en bra grund för en smärtfri kropp och skadefri träning.
Ska jag stretcha före eller efter träningen?
Som sagt tycker jag att en session med stretch- eller rörlighetsövningar kan vara en bra typ av uppvärmning i vissa fall, speciellt för de muskelgrupper där du är extra stel. Du kan jobba både med statisk stretch, alltså där du ”håller kvar” positionen, eller mer dynamisk rörlighet, t ex med en träpinne. Du kan även göra stretchen som ett eget pass, där du bara fokuserar på rörligheten eller stretcha som avslutning på ditt pass, när du är varm och kanske känner dig lite mjukare.
Hoppas detta gav dig lite klarhet!
Lycka till!
Text: Gabriella Picano
Detta är en sponsrad artikel från Puls & Träning
Läs mer:
Fler artiklar från Gabriella Picano här
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Stark kritik mot Spårväg Syd och dess dragning genom naturreservat: En mycket besvärande omständighet
- Var med och fira Älvsjöskogens tio år som naturreservat
- Debatt: Moderaterna vill bygga villadrömmen i naturen – men 300 000 villor finns redan
- Förslag: Naturmark i Hägersten kan bebyggas med 50 lägenheter
- Rösta gärna tidigt!


















Följare 19,5k