Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Biblioteken öppnar igen – detta gäller

Publicerad 11:13, 19 januari 2021

Biblioteken i Stockholm öppnar återigen den 26 januari. Öppningen sker med de begränsningar som pandemilagen föreskriver och Folkhälsomyndigheten rekommenderar.

Det skriver Centerpartiet i ett pressmeddelande.

– Biblioteken har en samhällsviktig funktion och därför är det glädjande att vi kan öppna dem igen. Biblioteken är en grundsten i vår demokratiska infrastruktur som ger medborgarna tillgång till information och kommunikationsverktyg men även till litteratur och kultur, kommenterar Jonas Naddebo (C) kultur- och stadsmiljöborgarråd.

LÄS ÄVEN: Fruängens bibliotek öppnar – lite

Sedan söndagen 20 december 2020 har biblioteken varit stängda med undantag av tre bibliotek som utgjort så kallade servicenoder med tillgång till internet, datorer och skrivare.

Den 26 januari återgår biblioteken till den nivå av verksamhet och de öppettider som gällde före stängningen, under förutsättning att regeringen inte aviserar nya restriktioner för verksamheten.

Biblioteken kommer fortsätta tillämpa åtgärder och anpassningar av lokalerna som att begränsa antalet besökare och glesa ut studie- och läsplatser. All fysisk programverksamhet är fortsatt inställd.

– I rådande smittläge är biblioteken inte en mötesplats så jag måste fortsatt vädja till endast korta och nödvändiga besök. Använd gärna bibliotekets digitala tjänster för att reservera böcker och låna e-böcker. 

Följande gäller på alla bibliotek i Stockholm tills vidare:

  • Begränsat antal besökare.
  • Personal hanterar in- och utflöde ur lokalerna
  • Avståndsmarkeringar
  • Färre sittplatser och avstånd mellan de som finns
  • Begränsade möjligheter till hjälp vid datorer och kopiatorer
  • Möjlighet att tvätta händer med tvål och vatten alternativt handsprit
  • Inga förseningsavgifter till och med den 28 februari

Mer information finns på biblioteket.stockholm.se

Better neighborhood

redaktionen@battrestadsdel.se

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: