SL skärper biljettkontrollerna rejält
stockholm Publicerad 20:25, 26 juli 2017Antalet biljettkontroller i kollektivtrafiken i Stockholm fördubblas. Syftet är att minska tjuvåkningen.
Under senare år har SL gjort flera insatser som ska syfta till att minska tjuvåkningen, exempelvis högre böter och fler effektivare kontroller.
– Nu tar vi ytterligare ett steg. Vi dubblerar antalet biljettkontroller till 5 miljoner per år. Med detta markerar vi att kollektivtrafiken är till för hederliga betalande resenärer, kommenterar Kristoffer Tamsons (M), trafiklandstingsråd och ordförande för SL i ett pressmeddelande från Moderaterna.
Enligt Moderaterna kostade fusk och tjuvåkning i SL-trafiken cirka 267 miljoner kronor i intäktsbortfall under 2016. Under 2015 var intäktsbortfallet högre, cirka 312 miljoner kronor.
Mellan 2014 till 2016 mer än fördubblades antalet utfärdade böter till 33 831. Vid årsskiftet höjdes bötesbeloppet från 1200 till 1500 kronor.
– Den här insatsen ska syfta till trygghet, trivsel och ökade intäkter till kollektivtrafiken med fler betalande resenärer och mer resurser till att bygga ut och förbättra kollektivtrafiken, säger Kristoffer Tamsons.
Det är företaget ISS Facility Services AB som sköter biljettkontrollerna. Det nya uppdraget gäller från 1 januari 2018 där ett första steg är en ökning från 3 till 3,5 miljoner biljettkontroller 2018 för att sedan växa till 5 miljoner årligen.
Bild: Mats Uneland
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Stark kritik mot Spårväg Syd och dess dragning genom naturreservat: En mycket besvärande omständighet
- Debatt: Moderaterna vill bygga villadrömmen i naturen – men 300 000 villor finns redan
- Var med och fira Älvsjöskogens tio år som naturreservat
- BILDER: Så var klimatdemonstrationen – rekord
- Förslag: Naturmark i Hägersten kan bebyggas med 50 lägenheter


















Följare 19,5k