Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

man i blå kavaj

Han är Stockholms nya trafikregionråd

Publicerad 15:27, 28 april 2025

Jakop Dalunde (MP) blir nytt trafikregionråd och ny ordförande i trafiknämnden i Region Stockholm, meddelar Miljöpartiet i ett pressmeddelande. Detta efter en extra årsstämma som partiet genomförde på söndagen.

– Jag är glad och hedrad över förtroendet och ser fram emot att fortsätta utveckla kollektivtrafiken i Region Stockholm, kommenterar Jakop Dalunde, och fortsätter:

– För mig handlar det om att minska utsläppen och klara våra klimatmål, men också att binda ihop hela regionen och göra att fler kan delta i samhället. Genom att fler kan ta sig till arbete, utbildning och fritidsaktiviteter utan att vara beroende av bil så bygger vi ett mer socialt och ekologiskt hållbart samhälle.

Jakop Dalunde kommer officiellt att utses till ordförande i trafiknämnden på regionfullmäktige under våren. När det gäller rollen som trafikregionråd tar han över först i slutet på oktober. Fram tills dess sitter Anton Fendert kvar. Jakop Dalunde blir även gruppledare för partiet i Region Stockholms regionfullmäktige.

Anton Fendert (MP), avgående trafikregionråd, tillsammans med Jakop Dalunde (MP).

Jakop Dalunde
Född i Sofia församling i Stockholm. Europaparlamentariker 2016–2019 samt 2020–2024 för MP.

Dalunde var språkrör för Grön Ungdom tillsammans med Maria Ferm 2008–2011. Han har även varit kommunpolitiker, bland annat som ledamot i kommunfullmäktige, samt vice ordförande i fastighetsnämnden i Stockholms stad.

Han har tidigare arbetat på Miljöpartiets riksdagskansli och hos fackförbundet Sveriges Ingenjörer, samt varit verksam år 2012 som programchef på tankesmedjan Fores. Dalunde var 2011–2013 ordförande för Svenska Kyrkans Unga i Stockholm och är idag vice ordförande i Katarina församlings kyrkoråd.
(källa: Wikipedia)

Dalundes nya roller i Region Stockholm:
Ordförande i trafiknämnden
Gruppledare i regionfullmäktige
Ersättare i regionstyrelsen
Ledamot i tillväxt- och infrastrukturutskottet
Tillhörande följduppdrag till regionråds- och ordförandeskapsposten

LÄS ÄVEN: Het politisk debatt om höga hyror
LÄS ÄVEN: Möte med stadsdelsnämnden – het debatt om förtätning väntas

Bild: NickRJD 

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla:  redaktionen@battrestadsdel.se

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Jim Smith Rehnström

redaktionen@battrestadsdel.se

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: