SL om globala klimattoppmötet i Älvsjö: Undvik bussen – ta cykeln
Älvsjö Publicerad 08:51, 25 maj 2022Den 1-4 juni står Sverige värd för FN:s globala klimattoppmöte Stockholm+50. Mötet äger rum på Stockholmsmässan i Älvsjö och ett stort antal deltagare förväntas delta, cirka 6000 personer, inklusive flera stats- och regeringschefer.
På informationsmötet som Stockholms stad och polisen höll i fick det lokala näringslivet med flera höra mer specifikt om vad som är viktigt för dem som kommer röra sig runt Älvsjö-området under veckan.
– Det kommer vara ett ökat tryck på pendeltågen, speciellt eftersom det är ett miljömöte och många då vill åka med pendeltåg till mötet, säger Tomas von Tourtchaninoff som jobbar med säkerhet på Stockholmsmässan. Vi kommer även se till att skylta bättre vid stationen för dem som kommer dit, även värdar kommer finnas på plats under de aktuella dagarna.
Mötet, tillsammans med flera andra publika evenemang runt om i stan spås påverka kollektivtrafiken, skriver SL i ett pressmeddelande.
LÄS ÄVEN: Lista: Sommarens stora löplopp och event i innerstaden – så kan trafiken påverkas
Polisens arbete med eskorter och avspärrningar påverkar SL-bussar och övrig vägtrafik under hela veckan. Resenärerna hänvisas till tunnelbana, pendeltåg och pendelbåtar.
– För den som ska resa i Stockholm under första veckan i juni är det trafik på spår eller vatten som gäller. Vägtrafiken i och till innerstaden, på E4:an och Huddingevägen/Åbyleden kommer att påverkas i mycket stor omfattning när tusentals delegater ska ta sig till och från Stockholmsmässan i Älvsjö, skriver SL.
LÄS ÄVEN: Förslag: Så kan stadens koldioxidbudget ge större effekt – tre konkreta råd
Samtidigt förväntas det bli avspärrningar i innerstaden på grund av andra evenemang och klimatdemonstrationer. Även under helgen samma vecka påverkas busstrafiken av två evenemang: Stockholm Marathon den 4 juni och Världsmiljödagen den 5 juni. För pendeltågsresenärer kan det vara bra att veta att tågen ersätts med buss mellan Solna och Häggvik under helgen på grund av banarbeten.
– Det är bra att ta till extra marginal när man planerar sina resor och vara beredd på ökad trängsel vid Älvsjö station och andra platser samt ombord på tågen. Har man möjlighet att gå eller cykla de här dagarna kan det vara ett bra sätt att ta sig fram i innerstan, skriver SL.
För att ta del av detaljerad information om hur olika linjer påverkas, se sl.se/klimattoppmote
Du prenumererar väl på Bättre stadsdel? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här.
Läs mer:
Mest lästa just nu:



















Följare 19,5k