Stort slagsmål vid Aspuddens IP: Match stoppades
aspudden Publicerad 20:43, 21 april 2025UPPDATERAD. På måndagskvällen larmades polisen till Aspuddens IP efter uppgifter om slagsmål. Ett 20-tal personer ska ha varit inblandade i bråket.
Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här
Enligt TV4 ska slagsmålet ägt rum på fotbollsplanen, men det är oklart om det varit relaterat till fotboll.
– Det är någon fotbollstränare som har hört av sig så det ligger väl i farans riktning att det haft med det att göra, säger Pontus Sandulf på polisen i Stockholm till TV4.
Det är oklart de som bråkat har spelat eller bara stämt träff där. Vid 19-tiden lämnade polisen platsen. Fyra personer greps och en person togs till sjukhus för handskador.
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla: redaktionen@battrestadsdel.se
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:





















Följare 19,5k