Trissdramatik i Axelsberg: Lars hoppas på karmavinst med återfunnen lott
axelsberg Publicerad 18:25, 14 december 2020När Axelsbergsbon Stina Sahlén var ute med hunden på måndagsförmiddagen hittade hon två trisslotter på gatan.
– De låg på trottoaren nära de bruna husen på Selmedalsvägen. Någonstans nära Jordgubbsprinsens secondhandbutik, säger Stina.
Hon tog med sig lotterna hem och la upp dem i Hägerstens hittegodsgrupp på Facebook.
”Två skrapade trisslotter, (upphittade på Selmedalsvägen), söker sin ägare. Återfås om du anger vinstsummorna.”
– Jag tänkte att det fanns chans att hitta vinnaren eftersom det skulle gå att identifiera lotterna med summorna.
LÄS ÄVEN: Lenas boktips 1: Perfekta julklappsböcker för alla åldrar
När Bättre stadsdel vid 16.30-tiden har kontakt med med Stina ringer hennes telefon, och efter en stund kommer beskedet:
– Nu är lott-ägaren funnen. Ringde precis! Jag är ute med vovven igen så jag går förbi honom.
Lars Andersson heter den lycklige vinnaren. Bor strax intill och han var på väg till Pressbyrån i Axelsberg när han tappade lotterna.
– Det var otippat att få tillbaka dem. Vinsten var endast 150+60 kronor.
Vad sa du till Stina?
– Jag tackade henne så hjärtligt och lovade hittelön/julklapp om de nya lotterna jag byter in vinstlotterna mot ger den karmavinst jag hoppas på efter Stinas engagemang att hitta ägaren.
Läs mer:
Mest lästa just nu:

















Följare 19,5k