”Så här stora lägenheter är ovanliga här”
fruängen Publicerad 14:08, 26 juni 2015Även Fruängen har fått en klickraket bland bostadsannonserna. Detta penthouse i Fruängens centrum, ett stenkast från t-banan, är populärt bland bostadsletarna.
– Det unika med den här lägenheten är storleken; så här stora moderna lägenheter i Fruängen är ovanliga. Sen är det läget, att den ligger precis vid centrum och tunnelbanan, säger Jonas Nyman, mäklare på Mäklarhuset Älvsjö.
Huset, som byggdes 2008, ligger ett hundratal meter från torget i Fruängen. Alla lägenheter längst upp i huset är etagevåningar.
– Med sina 127 kvadratmeter är lägenheten den näst största i huset, säger Jonas Nyman.

Förra veckan var det Mälarhöjden som hade en klickraket med en nybyggd villa med pool. Våningen i Fruängen är inte lika populär men på lördagen hade den ändå fått nästan 6000 klick på Hemnet.se.
– Den har legat på hemsidan i en vecka, så det är många klick, mer än snittet, säger Jonas Nyman.
Övriga lägenheter som just nu är till salu i Fruängen ligger på runt 1000 klick.
Utgångspriset för bostaden 4,5 miljoner kronor och enligt mäklaren är det flera som hört av sig och lagt bud för att köpa den före visningen. Men nu väntar visning och sen budgivning.
– Eftersom våningen är så speciell är det svårt att veta vad den är värd, säger Jonas Nyman.
Text: Adam Ekstrand
Bilder: Mäklarhusets hemsida
Läs också:
”Det är kul att göra sin egen grej”
Fruängsgatan 39
Läs mer:
Mest lästa just nu:





















Följare 19,5k