Hägersten får en ny stadsdelspark
hägerstensåsen Telefonplan Publicerad 13:01, 5 mars 2019I grönområdet mellan Hägerstensåsen och Telefonplan planeras en ny stadsdelspark. Nu bjuds allmänheten in för att påverka utformningen av parken.
Parken som föreslås få namnet Teaterparken sträcker sig från Lurparken i norr till Mellanbergsvägen i Söder och mitt i den ligger amfiteatern som används av Parkteatern.

För att utveckla parken i rätt riktning ska staden samla in förslag och åsikter från boende, de som jobbar, pluggar eller bara vistas i området.
– Framöver finns möjlighet för exempelvis öppna ytor för solbad, pulkaåkning, bollspel, hundrastning, fler lekplatser och en utveckling av dagens teaterscen för olika uppträdanden, skriver Stockholms stad på sin hemsida.

Under våren ska staden anordna fokusgrupper i form av parkpromenader där de som är intresserade får vara med och tycka till.
Under våren kommer det även finnas en webbenkät på Teaterparkens webbplats, och lördagen 11 maj blir det parkfest med uppträdanden och möjlighet att lämna förslag.
Teaterparken planeras stå färdig under 2022.
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Snart öppnar Stockholms första kommunala bastu – så fungerar den
- Så satsar krogarna inför VM – här visas storbild – de tvekar om utökat alkoholtillstånd
- Nya cykelbron på väg med båt till Slussen – då ska den öppna
- Restauranggrossist i Älvsjö förbjuds hantera kött: Konsumenten ska kunna känna sig trygg
- Debatt: Så ska civila försvaret bli tillgängligt – historiskt uppdrag



















Följare 19,5k