
Stjärncatering flyttar till Kransen: Kärleken till maten det viktigaste
midsommarkransen Publicerad 20:59, 18 juli 2017En ny cateringfirma har öppnat i Midsommarkransen.
Det är Säbb&Blomqvist Catering som tagit sitt pick och pack från Regeringsgatan i City till nya lokaler på Tegelbruksvägen intill indiska restaurangen Curry Dream.
– Vi ville bli småskaliga igen, tillbaka till det vi vill göra och det vi är bra på. Kärleken till maten är det viktigaste, säger Tommy Säbb som driver cateringfirman sedan 2005 tillsammans med sambon Stina Blomqvist.
Grundarna har bakgrund på olika stjärnkrogar i Stockholm som Fredsgatan 12, Gyldene Freden och Edsbacka krog.
De började med att öppna en lunchrestaurang på Östermalm. Snart därefter började det att gå bra för bolaget, i snitt har de ökat 1,5 miljoner kronor varje år sedan starten. När de nu la ner i City hade de över 20 anställda, 12 av dem tog de med sig till Kransen.
Idag gör de luncher, catering, dagens husman, buffé, snittar och mackor.
De nya lokalerna har de totalrenoverat och när Bättre stadsdel är på besök dagarna före semestern är det full fart. Tommy berättar om bolagets styrkor.
– Vi är jättestarka på att laga all olika sorters mat från alla världens hörn. Det kan vara asiatiskt ena dagen, från Mellanöstern andra eller vegetariskt nästa. Ingen dag är den andra lik. Ibland är det svårt och utmanande. Men det är kul.
Hur kom det sig att ni hamnade i Kransen?
– Det var nog mera en slump. Vi ville bli mindre och här fanns en bra lokal.
Läs mer:
Mest lästa:
- Samråd: Stark kritik mot nya höga bostadshus i Gröndal: Osedvanligt olämpligt område
- H&M flyttar från Liljeholmen: Vi har redan nya intressenter
- Willys öppnar i Skärholmen: En otrolig potential – så ser nya butiksprofilen ut
- Händer i helgen 16-18 maj i Hägersten-Älvsjö- Skärholmen
- Mycket energi när Sätraborna mötte nya centrumägaren: Så ser planen ut – efter rivningen
Följare 19,5k