
Stora varuhuskedjan återvänder till Skärholmen – öppnar ny butik
skärholmen Publicerad 10:38, 19 december 2024Prylkedjan Clas Ohlson öppnar återigen en butik i Skärholmen centrum. Den nya lokalen blir granne med matjätten Willys, som planerar att öppna inom kort.
Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här
Detta blir en comeback för Clas Ohlson i Skärholmen. Prylkedjan stängde sin butik i Skärholmen centrum 2022 på grund av dålig lönsamhet, men nu väljer företaget alltså att återvända, denna gång till ett nytt läge.
– Den nya butiken blir ett bra komplement till vår butik i Kungens Kurva och med de båda butikerna blir vi ännu mer tillgängliga i södra Stockholm, kommenterar Andreas Helgesson, Country Operations Manager på Clas Ohlson i ett pressmeddelande från galleriaägaren Grosvenor.
Butiken får en yta på drygt niohundra kvadratmeter nära busstorget, tunnelbanan och parkeringshuset.
Ombyggnationen av lokalerna startar i mars och den 10 april invigs den nya butiken.
Grosvenor köpte Skärholmen centrum 2015 och har tidigare under året meddelat att de överväger en försäljning av köpcentrumet.
Börsbolaget Clas Ohlsson har drygt 230 butiker och 5000 anställda. Bolaget har sin bas i Insjön, Dalarna.
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla: redaktionen@battrestadsdel.se
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa:
- Med inspiration från USA: Entreprenör öppnar lekland med nytt koncept i Liljeholmen
- Händer i helgen 7-9 feb i Hägersten-Älvsjö-Skärholmen: 15 tips
- Nu svarar Liljeholmsgallerian på toakritiken: Negativ publicitet är aldrig roligt
- Flera äldre kvinnor utsatta för bedrägeri
- Debatt: Så kan vi skapa ett tryggt och levande Skärholmen
Följare 19,5k