Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

kransen united

Kransen United vann division 5-premiären

Publicerad 12:40, 19 april 2016

På måndagskvällen vann nyblivna division 5-klubben Kransen United mot Gunners United med 2-0.

Så här skriver herrfotbollslaget på sin hemsida om ”den historiska segern”:
“Matchen började riktigt bra. Kransen tog fart och det skulle inte dröja länge innan vi hittade nät. I en tilltrasslad situation i målområdet lyckas tillslut Viktor Johansson glidtackla in det historiska målet. 1-0.

Kransen fortsatte att trumma på. Efter ca. 20 minuter kom Gunners in i matchen, och det kändes. Vi var snäppet svagare i luftrummet. På en hörna nickar Gunners bollen i mål men blir avblåst p.g.a. nedriven Ljunghager. Pust.

Skåningarna, Liljeblad och Hallengren, började gnälla lite på varandra i vanlig ordning och det började bli smått irriterat, men även hos Gunners som var missnöjda med domsluten. Och det skulle svida lite till.

Med drygt tio minuter kvar kommer Gunners till avslut. Ljunghager gör en riktigt bra räddning, men bollen styrs bort rätt i gapet på en flygande ytter och bollen skjuts i mål. Solklar offside. Pust.

45′

Efter en rekordlång halvtidsvila (läs 17 min) var matchen åter igång, och det skulle bli jämnt. Återigen tog det sin tid innan Kransen hitta tillbaka till spelet. Kommunikationen var okej men passningarna höll inte måttet alla gånger, precis som under vår svacka under första halvlek.

Matchen svängde fram och tillbaka. På ett inlägg från Micke Lundkvist rivs Kapten Hammarlund ner i straffområdet. Domaren peka på straffpunkten, Kalle Runeskog var bestämd och gick fram till straffpunkten och satte dit den. 2-0. Fram tills det var ca. 20 minuter kvar av matchen var vi närmare än en utökade ledning än reducering. Återigen lade Olof Gutestams Gunners United in extra växel i hopp om en reducering och kvittering. Men vår backlinje storspelade, inte minst Fredrik Hallengren som gör ett lysande arbete.

Coach Johansson började byta in bänken, en efter en. David Orstam skulle dock inte vara med i leken länge. Efter 10 minuter spel fick Olof Gutestam en meter tillgodo. Orstam glidtacklade, frispark blåste och ett mycket hårt rött kort delades ut. Det är alltid svårt att vara opartisk, men undertecknad har svårt att se händelsen som en målchans. En man mindre på banan.

Klockan tickade på och Gunners blev mer och mer frustrerade på huvuddomaren samt linjemännens beslut. Det var Kransen dag idag. Gunners fick ett par vassa frisparkslägen men det blev aldrig riktigt farligt. Under slutminuten var Kransen nära att utöka ledningen, men matchen avslutades med en snygg parad från hemmalagets målvakt.”

Matchens lirare: Fredrik Hallengren

1-0 Viktor Johansson (ua)

2-0 Kalle Runeskog (stf)

Rött kort: David Orstam

Gult kort: Kristofer Hammarlund, Fredrik Hallengren

Stor eloge till samtliga spelare! Nu fortsätter vi!

Nästa match: Hemmapremiär lördagen den 23: april klockan 16:00 på Aspuddens IP. 

olearys logga sport

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

KALENDER

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

Hur långt är vi beredda att flytta för ett jobb?

Regeringen har gett Arbetsförmedlingen i uppdrag att ta fram förslag på ett nytt flyttstöd som kan göra det lättare för arbetslösa att ta jobb i andra delar av landet. Syftet är att fler arbetslösa ska kunna ta ett arbete i regioner där efterfrågan på arbetskraft är hög.

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

Var kan du tänka dig att flytta för att ta ett nytt jobb?

Mattis, Liljeholmen 
– Det skulle vara svårt för jag är rotad här i stan just och jag trivs bra. Men det beror på hur desperat situationen är. Just nu jobbar jag med IT och det finns ganska många jobb i Stockholm.

Emma, Årsta
– Jag vill inte hitta ett nytt jobb för jag tycker jättemycket om det jobb jag har just nu. Om vi hittar en större lägenhet skulle vi tänka oss att flytta. Vi bor i Årsta nu och vi skulle vilja stanna i söder om stan, vi har tittat typ på Farsta eller Hökarängen.

Anna, Spånga
– Jag skulle först och främst tänka vart som helst i Sverige nästan om man tänker så eller var det tänkt att jag skulle tänka i Stockholm eller får jag tänka fritt. För att hitta jobb för att få det att gå runt då skulle jag vara öppen där arbete finns  och avväga att det inte fanns för få människor som bor där. Jag vill vara där det finns lite fler människor som jag kan interagera med.

Tara & Ramona, Bandhagen och Älvsjö 
– Jag skulle vilja flytta till Japan på en gång, Kyoto kanske ute på landet, det är drömmen, säger Tara

– Jag skulle vilja flytta till London eller Chicago för jag trivdes väldigt mycket i Chicago, säger Ramona

Williams, Upplands Bro 
– Jag skulle vilja flytta till Norge för att det är ett land som är mer likt Sverige. Jag har åkt runt i världen men  jag tycker inte om de andra länderna även om  de har fördelar också.

LÄS ÄVEN: Dagens fråga: Är du allergisk mot pollen? Påverkar våren dig på andra sätt?

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla:  redaktionen@battrestadsdel.se

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Publicerad 11:11, 25 april 2026
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons:

Skapa ett gratis konto eller logga in

Få tillgång till att läsa den här artikeln samt begränsat gratisinnehåll

Ja! Jag vill gärna ta del av nytt innehåll och uppdateringar.