Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

snö-collage - åsikter

Krönika: Snö- och iskriget: När halkbekämpning blir en överlevnadssport 

Publicerad 16:55, 3 december 2023

KRÖNIKA. I dessa iskalla tider, när vinterns hårda grepp slår till, har vi lagt märke till att Stockholms  gator och gångbanor förvandlats till en slalomkurs som skulle imponera på vilken  världsmästare som helst. Trots detaljerade manualer om snöröjning och halkbekämpning  tycks staden ha antagit en mer experimentell inställning till vinterväghållning. Här är några  möjliga orsaker till detta snö- och iskrig. 

• Maskinfobi: Ryktet säger att stadens snöplogar lider av en form av maskinfobi. De  vägrar helt enkelt att komma ur sina garage och möta den kalla verkligheten. Enligt  en pålitlig källa gillar de att hålla sig varma och torra medan medborgarna kämpar  med sina halkiga trottoarer. 

LÄS ÄVEN: Debatt: Vem snöröjer för hemtjänsten?

• Snö- och Isätande Monster: Enligt några lokala legender härjar ett gäng snö- och  isätande monster på Stockholms gator. Stadens tjänstemän hävdar att de inte kan  skicka ut arbetare i fara, och de har helt enkelt gett upp. Enligt dem är det bättre att  låta monsterätarna ha sitt lystmäte och vänta på våren. 

• Halkbekämpning: Sagan om det Försvunna Saltet: Det sägs att saltet som  används för halkbekämpning har gått på semester till varmare breddgrader. De  envisa små kornen har tröttnat på att smälta is och har valt att slappa vid en  karibisk strand istället. Staden överväger nu att ersätta dem med sand, i hopp om  att detta material inte har lika stora ambitioner att undkomma sina arbetsuppgifter. 

LÄS ÄVEN: Därför dröjer SL:s nya biljettsystem – vill efterlikna London

• Ensamvargar på Trafikkontoret: Insidersäkra källor hävdar att Trafikkontoret lider  av en oväntad personalbrist. De anställda har antingen rymt från det kalla klimatet  eller helt enkelt bytt karriär för att bli isprinsar och prinsessor. Detta har lämnat  gatorna oövervakade och de stackars medborgarna själva att kämpa mot  vinterstormarna. 

I väntan på en lösning på dessa problem är det kanske bäst att de lokala invånarna tränar  sina snöänglar och isdansrutiner. Det ser ut som att vintern kommer att vara här ett tag till,  och man vet aldrig när man behöver dessa färdigheter för att överleva Stockholms  vinterdjungel.

Matias Larhag

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Better neighborhood

redaktionen@battrestadsdel.se

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

KALENDER

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

Hur långt är vi beredda att flytta för ett jobb?

Regeringen har gett Arbetsförmedlingen i uppdrag att ta fram förslag på ett nytt flyttstöd som kan göra det lättare för arbetslösa att ta jobb i andra delar av landet. Syftet är att fler arbetslösa ska kunna ta ett arbete i regioner där efterfrågan på arbetskraft är hög.

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

Var kan du tänka dig att flytta för att ta ett nytt jobb?

Mattis, Liljeholmen 
– Det skulle vara svårt för jag är rotad här i stan just och jag trivs bra. Men det beror på hur desperat situationen är. Just nu jobbar jag med IT och det finns ganska många jobb i Stockholm.

Emma, Årsta
– Jag vill inte hitta ett nytt jobb för jag tycker jättemycket om det jobb jag har just nu. Om vi hittar en större lägenhet skulle vi tänka oss att flytta. Vi bor i Årsta nu och vi skulle vilja stanna i söder om stan, vi har tittat typ på Farsta eller Hökarängen.

Anna, Spånga
– Jag skulle först och främst tänka vart som helst i Sverige nästan om man tänker så eller var det tänkt att jag skulle tänka i Stockholm eller får jag tänka fritt. För att hitta jobb för att få det att gå runt då skulle jag vara öppen där arbete finns  och avväga att det inte fanns för få människor som bor där. Jag vill vara där det finns lite fler människor som jag kan interagera med.

Tara & Ramona, Bandhagen och Älvsjö 
– Jag skulle vilja flytta till Japan på en gång, Kyoto kanske ute på landet, det är drömmen, säger Tara

– Jag skulle vilja flytta till London eller Chicago för jag trivdes väldigt mycket i Chicago, säger Ramona

Williams, Upplands Bro 
– Jag skulle vilja flytta till Norge för att det är ett land som är mer likt Sverige. Jag har åkt runt i världen men  jag tycker inte om de andra länderna även om  de har fördelar också.

LÄS ÄVEN: Dagens fråga: Är du allergisk mot pollen? Påverkar våren dig på andra sätt?

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla:  redaktionen@battrestadsdel.se

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Publicerad 11:11, 25 april 2026
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons:

Skapa ett gratis konto eller logga in

Få tillgång till att läsa den här artikeln samt begränsat gratisinnehåll

Ja! Jag vill gärna ta del av nytt innehåll och uppdateringar.