“Priserna på villor och bostadsrätter går plötsligt uppåt”
bostad hägersten liljeholmen Publicerad 08:49, 14 mars 2016För första gången på tre månader stiger bopriserna igen, samtidigt som antalet försäljningar ökar. Det visar senaste siffrorna från Svensk Mäklarstatistik.
– Efter en tid med små rörelser på marknaden så går priserna plötsligt uppåt på villor och bostadsrätter. Speciellt på villor i Stockholm, säger Per-Arne Sandgren, analyschef på Svensk Mäklarstatistik i ett pressmeddelande.
I Storstockholms har priserna på villor ökat med 2 procent de senaste tre månaderna, på årsbasis är nu ökningen 18 procent och medelpriset på en villa ligger nu på 5,4 miljoner krornor.
För bostadsrätter är utvecklingen liknande. I Stockholms närförorter har priserna ökat med 2 procent de senaste tre månaderna, på helåret har de gått upp med 16 procent och kvadratmeterpriset ligger nu på över 60 000 kronor.
Förutom att priserna ökar så är även volymerna större nu jämfört med förra året. Det har kommit ut 13 procent fler bostadsrätter till försäljning i landet i år jämfört med samma period förra året. Samtidigt har intresset för bostäder mätt i antal besökare ökat, enligt siffror från Hemnet.
Att priserna tidigare har stått stilla under en längre tid kan bero på flera olika saker. Bland annat på att bankerna har blivit tuffare när det gäller krav på amorteringar. De är även försiktigare med att låna ut stora belopp i förhållande till köparnas inkomst. Skälet till det är att de vill undvika kreditförluster och att politiker tar initiativ till oönskade regleringar.
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Lista: Loppisfeber – här är helgens 7 lokala loppmarknader i Hägersten-Älvsjö
- Idyllen i Vinterviken blev en mardröm – kvicksilver, döda husdjur och utebliven information
- Händer i helgen 24-26 april i Hägersten-Älvsjö-Skärholmen: 22 tips
- Regeringen: Ja till ny motorväg på Södertörn – miljardprojekt – då kan den öppna
- SL: Bussar ersätter tvärbanan på kvällar och nätter




















Följare 19,5k